Panik në SHBA! Al-Kaeda mund të sulmojë sërish brenda një viti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Drejtori i CIA-s në SHBA, Scott D. Berrier pretendon se Al Kaeda mund të jetë gati për të “kërcënuar” SHBA-në brenda një viti.

Përpara marrjes së Afganistanit nga talebanët, zyrtarët e Pentagonit shprehën shqetësimin se Al Kaeda mund të riorganizohej brenda dy vitesh, ndërsa tani thuhet se përveç rindërtimit në Afganistan, grupi terrorist mund të kërcënojë SHBA-në në një të ardhme jo të largët.

David S. Cohen, zëvendës drejtor i CIA -s, i bëri jehonë këtyre shqetësimeve dhe tha se është e vështirë të përcaktohet saktësisht afati kohor kur Al Kaeda ose dega e Shtetit Islamik në Afganistan do të “jenë gati të sulmojnë sërish”.


Të fundit

Panik në SHBA! Al-Kaeda mund të sulmojë sërish brenda një viti

Drejtori i CIA-s në SHBA, Scott D. Berrier pretendon se Al Kaeda mund të jetë gati për të "kërcënuar"...

BE jep 5.7 mln euro për regjistrimin digjital të pronave, Yuri Kim: Është e domosdoshme

5.7 mln euro do të ndaj Bashkimi Europian për Shqipërinë, si një ndihmë për regjistrimin digjital të pronave. Lajmi është dhënë nga Ambasadori i...

Britania do të vaksinojë 32 mln njerëz me dozën e tretë para dimrit

32 milionë britanikë do të marrin një dozë përforcuese anti-Covid duke filluar nga java e ardhshme, si përpjekje e autoriteteve vendase për të shmangur...

Zbulohet ferma gjigante e kanabisit, policia britanike vë në pranga dy shqiptarët

Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë britanike, gjatë një aksioni ku është zbuluar një fermë e madhe kanabisi. Sipas autoriteteve britanike, “shtëpia e...

Young Boys ‘shokon’ United në fund, përfundon në barazim sfida e penalltive në Sevilla (Video)

Manchester United nuk ka arritur ta nisë mbarë aventurën e këtij sezoni në Champions League, Djemtë e Solskjaer u mundën 2-1 në Zvicër nga...

Lajme të tjera

Web TV