Përplasja Berisha-Basha, betejë që po vret PD-në

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Fernada Cenko

Mbrëmja e së enjtes së kaluar nuk ishte aspak normale për Lulzim Bashën, Sali Berishën dhe për vetë fatin e Partisë Demokratike. Kreu i selisë blu mori vendimin e përjashtimit nga Grupi Parlamentar i PD-së ish-liderin historik Sali Berisha, pasi amerikanët i kishin lënë mbi tavolinë zarfin me mbishkrimin: “Përjashto Berishën, nuk ka negocim”. Një vendim i vështirë për staturën e Bashës, që për tetë vite në krye të PD-së kurrë nuk doli nga hija e Berishës. Kryetari “de jure” i PD-së shpresoi deri në momentin e fundit që vetë Berisha do ia hiqte barrën, duke dorëzuar mandatin e deputetit dhe të përballej me SHBA-në që e shpallën “non grata” si një individ, por kjo nuk ndodhi. Në të vetmen herë që Basha bëri me “kokën e tij”, po i rrezikohet seriozisht karrigia e kryetarit dhe PD është në ditët e saj më të errëta. Vendimi i përjashtimit nuk u prit aspak mirë nga Berisha që reagoi përflaktë. I erdhi nga njeriu që priste më pak, por zhgënjimi në politikë nuk llogaritet në raportin njerëzor, kur në mes është pushteti dhe në këtë rast “mbijetesa”.

Duket që marrëdhënia Basha-Berisha ka qenë e pasinqertë kohët e fundit, pasi Berisha është shprehur se nuk e priste. “Unë e dija që ishte në presione, por nuk mendoja që duke mosrespektuar asnjë rregull të shpallte një vendim të tillë personal”, tha Berisha pak minuta pasi në media u dëgjua zhurma e “bombës” së Lulzim Bashës në PD. Më tej ish-lideri demokrat shpalosi në fjalorin e tij edhe akuza të rënda për Bashën, duke e cilësuar si vegël të Edi Ramës dhe Soros. Berisha deklaroi se do të bëjë gjithçka për të rivendosur sovranitetin e PD-së. Basha e përjashtoi nga Grupi Parlamentar edhe duke shkelur procedurën, ndonëse vetë Basha e njeh mjaft mirë “procedurën”, pasi me atë metodë ka shmangur edhe hetimin që u ngrit për ndërtimin e rrugës Durrës-Kukës. Tashmë në PD Basha dhe Berisha po masin forcat. Paqe mes tyre nuk parashikohet, ndërsa fundi do të mbyllet me ikjen e njërit prej tyre. Berisha mbahet fort pas anëtarësisë dhe statutit të PD-së, ndërsa Basha do të mbështetet tek grupi i tij parlamentar dhe më pas shpreson se në “frymën e fundit” mund t’i vijë një ndihmë nga SHBA, fundja gjithnjë është ndihmuar… Mbi zhvillimet politike në PD dhe për përplasjen e fortë Basha-Berisha, komentojnë për gazetën “Fjala” analistët Lorenc Vangjeli, Leonard Karaj dhe Plator Nesturi.

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV