Rama konferencë me Merkel: Ballkani është sot një vend shumë më i mirë fal procesit të Berlinit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me kancelarja Merkel ka shprehur të gjithë mirënjohjen dhe vlerësimet për punën që ajo personalisht por edhe Gjermania ka bërë jo vetëm për shqiptarët por për të gjithë rajonin e Ballkanit. Teksa vlerësoi  nisjen e procesit të Berlinit nga Merkel, Rama tha se sot Ballkani Perëndimor është një vend më i mirë se para këtij procesi. Ai  e cilësoi sot një ditë të bukur që Merkel vizitoi Tiranë, por edhe një ditë të keqe për faktin se kjo është edhe takimi i lamtumirës me largimin e Merkel nga politika.

“Do të them që kjo është njëkohësish një ditë e bukur për ne dhe një ditë e trishtuar. E bukur sepse kemi privilegjin të presim në Tiranë një mike të Ballkanit, shqiptarëve dhe njëkohësisht e trishtuar sepse në një farë mënyrë kjo është edhe vizita e lamtumirës e Angela Merkel i kancelare e Gjermanisë. unë besoj që askush nuk ka bërë për këtë rajon pas kapërcimit të luftës  më shumë se sa kancelarja gjermane dhe ajo që është akoma më e rëndësishme sipas meje është se askush nuk e ka kuptuar këtë rajon më mirë se kancelarja gjermane. Me kancelaren është gjithmonë një problem, se pse nuk i ka qejf fjalime me shumë fjalë të bukura, por njëkohësisht është shumë e sinqertë edhe shprehja e fjalëve më të mira lidhur me atë që ajo bëri duke inicuar procesin e Berlinit, një proces i cili është një vizion largpamës, jo thjeshtë për të kaluar një fazë disa vjecare, por për ta parë të ardhmen të gjithë së bashku dhe përtej të gjitha rezultateve konkteret në aspektin e fushave që mbulon procesi i Berlinit arritja më e madhe është vendosja  enjë frymë bashkëpunimi, bashkëveprimi të së ardhmes së përbashkët. Sot ishte privilegj që kancelarja të ishte ne Tiranë, në pamundësi për të vizitat të gjithë vendet dhe këtu të kishim takimet bilaterale me liderët e rajonit tonë dhe i shpreh mirënjohje për atë që Gjermania ka bërë për Shqipërinë dhe për të që kancelarja personalisht ka bërë për rajonin. Nga an tjetër duke e respektuar maksimalisht faktin që kancelarja është një lider që drejton Gjermanin prej shumë vitesh, por që asnjëherë nuk ka munguar t’i jap zemër politikës europiane, por njëkohësisht është gjermane dhe kohën e ka të shtrenjtë, Sot Ballkani është një vend shumë më i mirë se sa ishte para se Merkel të niste procesin e Berlinit”, tha Rama

Lexo edhe :  Rama publikon mesazhin e Placido Domingos dhe Ermonela Jahos: Ju presim më 15 shtator në TKOB

 


Të fundit

Rama konferencë me Merkel: Ballkani është sot një vend shumë më i mirë fal procesit të Berlinit

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me kancelarja Merkel ka shprehur të gjithë mirënjohjen dhe vlerësimet për punën...

Doza e tretë e vaksinës anti-COVID, ja çfarë pohon studimi

Nuk është i nevojshëm përdorimi i një doze të tretë përforcuese kundër COVID-19, është bërë kështu publike në një studim të revistës mjekësore, The...

Ndryshimet klimatike shkaktojnë ankth tek të rinjtë

Një studim i ri global ilustron ankthin që shumë të rinj po ndiejnë për ndryshimet klimatike. Gati 60% e të rinjve thanë se ndiheshin...

Grabitja spektakolare në qendër të Athinës, hynë me kallashnikovë në bankë dhe rrëmbyen një shumë të madhe parash

Në qendër të Athinës është grabitur një bankë mesditën e sotme. Dy persona, të pajisur me armë të rënda, hynë në bankë dhe rrëmbyen...

14 shtator 1901/ Vdes presidenti amerikan William McKinley, pas atentatit nga një radikal

William McKinley u lind më 29 janar 1843 dhe vdiq më 14 shtator 1901. Ai ishte presidenti i 25 -të i Shteteve të Bashkuara,...

Lajme të tjera

Web TV