Tri mënyra të lehta për ta vënë veten në radhë të parë më shpesh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Jeni të rraskapitur pas një dite tjetër të ngarkuar. Pra, kur një mik të telefonon duke të kërkuar që ta ndihmosh, është gjëja e fundit që dëshiron të bësh.

Megjithatë pesha e ndihmës zbehet në krahasim me peshën e të thënit jo – vetëm mendimi për të, të rëndon me faj. I vetmi “efekt anësor” i shpirtit tuaj bujar është se shpesh nënkupton vënien e fundit në vetvete, duke çuar në stres, fajësim për veten dhe madje edhe lodhje. Fatmirësisht, krijimi i kufijve të dashurisë jo vetëm që ju mbron, por ndihmon që të gjitha marrëdhëniet tuaja të lulëzojnë.

Larg kufizimit, kufijtë ju japin hapësirë ​​për të treguar dhembshuri. “Ato ju lejojnë të njihni veten dhe lejojnë që të tjerët t’ju njohin”, thotë Terri Cole. “Kjo do të thotë të kuptosh dëshirat e tua dhe të jesh në gjendje t’i komunikosh ato me lehtësi”. Ka kuptim të përsosur.

Në të vërtetë, miti më i madh në lidhje me kufijtë është se ato rrjedhin nga egoizmi. “Ata në fakt ju bëjnë më zemërhapur sepse kur e pohoni veten me hir, dashuri dhe mirësi, ju jeni duke qenë vetja juaj autentike dhe nuk ka asgjë më vërtet të dhënë sesa kjo lloj ndershmërie”, shton Cole.

Ndiheni të pakënaqur? Filloni me ju

Keni bërë plane paradite me motrën tuaj, por ndërsa minutat kalojnë, tryeza juaj për dy është një tryezë për një… sepse ajo është vonë përsëri. Megjithëse ndjeni një grindje pakënaqësie, ju e injoroni atë. Është një reagim i zakonshëm, vëren Cole, por pakënaqësia është gjithashtu një sugjerim për të pyetur veten, “A ka nevojë për një kufi këtu?”.

Për të filluar të përqendroheni në nevojat tuaja, pyesni veten, “Ku dhe kur ndiheni të lënduar ose të nënvlerësuar?”. Pakënaqësia është një emocion i paqartë diku midis zhgënjimit të shurdhër dhe zemërimit të nxehtë. Kjo është arsyeja pse shkrimi i përgjigjeve konkrete ju jep shumë qartësi. “Shikoni inventarin tuaj dhe përcaktoni preferencat, dëshirat dhe prishësit e marrëveshjeve tuaja.

Lexo edhe :  Kim mesazh për 11 shtatorin: Nuk do të harrojmë ata që humbën jetën 20 vite më parë në sulmin terrorist

Shqetësoheni për të thënë jo? Provoni një pauzë energjie

Miqtë tuaj gjithmonë kërkojnë favore të minutës së fundit dhe ju ndiheni sikur jeni bërë linja e tyre personale e ndihmës 24-orëshe. Ndërsa ndiheni të lodhur, ju ende nuk mund të thoni jo sepse keni frikë se ata do të largohen nga ju nëse e bëni këtë.

Kur frika ju pengon të mbroni kohën tuaj, përcaktoni se çfarë ju pengon. “A është shqetësimi për ndryshimin apo frika e mosmiratimit?”, thotë Cole. Përqendrimi në ankthin tuaj parashikues ju lejon të vlerësoni se sa realiste janë frikat tuaja në mënyrë që të imagjinoni veten duke vendosur një kufi. “Transformimi më i thellë vjen nga ndarja se kush jeni në të vërtetë dhe çfarë keni nevojë”.

Po lufton me fajin? Përkuluni në dashuri

Nëse keqardhja për vendosjen e një kufiri ju gërmon, ngushëllohuni në dashurinë për veten, inkurajon terapistja Nedra Glover Tawwab, autore e Set Boundaries, Find Peace ( Blini në Amazon, 22,99 dollarë). “Mënyra më e mirë për të qetësuar fajin është të mbështeteni në kujdesin ndaj vetes”, thotë ajo, duke shpjeguar se kur bëjmë fizikisht diçka në interesin tonë më të mirë, nga kopshtaria në shëtitje në natyrë, është më e lehtë të bëjmë diçka në interesin tonë më të mirë emocional.

 


Të fundit

Tri mënyra të lehta për ta vënë veten në radhë të parë më shpesh

Jeni të rraskapitur pas një dite tjetër të ngarkuar. Pra, kur një mik të telefonon duke të kërkuar që...

Mbërrin në Rinas kancelarja Angela Merkel, ja kush e priti në aeroport

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur sot në Rinas. Mësohet se zyrtarja e lartë gjermane u prit nga ministrja e Punëve të Jasthme, Olta...

Kim Kardashian ‘tmerron’ njerëzit me veshjen e saj në Met Gala 2021

Ajo është e njohur për pamjet e saj ekstravagante në Met Gala duke përfshirë veshjen e saj mahnitshme nga “Thierry Mugler” në vitin 2019. Por...

SPAK i përgjigjet Metës: Asnjë ministër i qeverisë ‘Rama3’ nuk është nën hetim

Pas kërkesës zyrtare të presidencës në lidhje me informimin mbi gjendjen e procedimit dhe statusin e secilit prej 16 emrave që do të jenë ministrat e...

Ish krerët e UÇK-së dalin sot para Speciales në Hagë

Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë njoftuar se sot do të mbahet konferenca e shtatë e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish krerëve...

Lajme të tjera

Web TV