Italia merr vendimin, asnjë punonjës s’do të pranohet në punë pa pasaportën e vaksinimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të gjithë punëtorëve në Itali në sektorin publik dhe privat do t’u kërkohet të kenë një leje jeshile shëndetësore që dëshmon se një person është vaksinuar me të paktën një dozë të koronavirusit, është shëruar kohët e fundit ose është negativ. Lajmi është bërë me dije nga Ministrja e Çështjeve Rajonale, Mariastella Gelmini.

Italia kështu mund të bëhet vendi i parë evropian në të cilin kalimi i COVID-19 do të jetë i detyrueshëm për të gjithë punëtorët. Italia vendosi të ndërmarrë këtë hap në mënyrë që të detyrojë më shumë njerëz të vaksinohen dhe të shtypin përhapjen e infeksionit.

Disa vende evropiane përdorin certifikatën e shëndetit për aktivitetet rekreative dhe udhëtimet, por asnjëra nuk e ka deklaruar atë të detyrueshme për të gjithë punëtorët në sektorin publik ose privat.


Të fundit

Italia merr vendimin, asnjë punonjës s’do të pranohet në punë pa pasaportën e vaksinimit

Të gjithë punëtorëve në Itali në sektorin publik dhe privat do t’u kërkohet të kenë një leje jeshile shëndetësore...

‘O zyshe je super p****, të kam …’/ Skandal në shkollë, minorenët flasin me gjuhë vulgare para mësueses (Video)

Një video skandaloze është duke qarkulluar në rrjet, ku tregon se ku ka degraduar arsimi në Shqipëri dhe se çfarë kulture po u japim...

Besnikët e Trump po lobojnë në Kongres kundër tërheqjes së refugjatëve afganë në SHBA

Në një kohë që mijëra refugjatë afganë që po u ikin talebanëve po mbërrijnë në SHBA dhe të tjerë janë strehuar në vende të...

“Do dal nga burgu dhe do të vras!”/ Anila Hoxha rrëfen detaje nga telefonata mes Sabrina Begajt dhe autorit

Gazetarja Anila Hoxha ka rrëfyer telefonatën e Sabrina Begjt dhe Elton Metajt. “Unë do të dal nga burgu dhe do të të vras i ka...

“Pfizer” nxjerr studimin: Përse duhet doza e tretë e vaksinës?

Dilemat nëse duhet të injektohet doza e tretë e vaksinës apo jo vazhdojnë në shumë vende. “Pfizer” deklaron se të dhënat nga SHBA dhe...

Lajme të tjera

Web TV