Ky vaj mund të ndihmojë ndaj dhimbjeve të kyçeve dhe plakjes së lëkurës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërsa plakemi, është në interesin tonë të hamë një dietë të shëndetshme. Plakja na bën më të ndjeshëm ndaj problemeve si sëmundjet e zemrës dhe diabeti, për të mos përmendur problemet kozmetike si rrudhat.

Marrja e ushqyesve të duhur mund të na ndihmojë të mbrojmë veten. Dhe meqenëse yndyrat e shëndetshme janë një nga ushqyesit më të rëndësishëm për të rriturit në moshë, konsumimi i ushqimeve si vaji i susamit është një opsion i mirë.

Vaj susami për plakjen

Vaji i susamit nxirret nga farat e susamit të papërpunuara, të shtypura dhe ka përdorime kozmetike dhe në kuzhinë. I pasur me acide yndyrore esenciale dhe komponime bimore të quajtura polifenole, ky vaj është një përbërës i fuqishëm për t’ia shtuar rutinës tuaj të përditshme.

Vaji i susamit përmban dy antioksidantë të fuqishëm të quajtur sesamol dhe sesaminol, të cilët ndihmojnë në luftimin e dëmtimit të qelizave të radikaleve të lira që çojnë në sëmundje dhe inflamacion.

Hulumtimet e bëra në tubat e provës kanë treguar se vaji i susamit zvogëlon ndjeshëm shënuesit inflamatorë, dhe për këtë arsye mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve të lidhura si sëmundjet e zemrës, mbipesha dhe kanceri. Studimet e kafshëve kanë treguar gjithashtu se vaji i susamit ndihmoi në zvogëlimin e dëmtimit të qelizave të zemrës.

Meqenëse funksionon në inflamacion, vaji i susamit është përdorur në sistemet e mjekësisë tradicionale për trajtimin e dhimbjeve të kyçeve. Hulumtimet moderne sugjerojnë se ka diçka për këtë. Studimet e kafshëve kanë lidhur vajin e susamit me përmirësimin e simptomave të artritit si dhimbja dhe inflamacioni i kyçeve.

Shkencëtarët sugjerojnë se ky përfitim është ndoshta falë acideve yndyrore të pangopura të vajrave të susamit në formën e yndyrave omega-6, të cilat dihet se kanë veti anti-inflamatore. Studimet kanë treguar se yndyrat në vajin e susamit madje mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit dhe yndyrës në gjak.


Të fundit

Ky vaj mund të ndihmojë ndaj dhimbjeve të kyçeve dhe plakjes së lëkurës

Ndërsa plakemi, është në interesin tonë të hamë një dietë të shëndetshme. Plakja na bën më të ndjeshëm ndaj...

Rishfaqet në Tiranë pas shumë kohësh Silva Turdiu, ish e fejuara e djalit të Mehmet Shehut (Foto)

Pas një periudhe të gjatë mungese, është rishfaqur në Tiranë Silva Turdiu, ish-volejbollistja e njohur. Piktori Avni Delvina ka postuar në Facebook një fotografi...

Vështrim nga Brukseli: Kush mund ta pasojë Merkelin?

Ndër zgjedhjet më të paparashikueshme federale në Gjermani, në dekadat e fundit, janë pranë. Çfarë mund të ndodhë kur kancelarja Angela Merkel të largohet...

Sekuestrohen 38 kg kanabis në Pogradec, arrestohen 4 persona

Policia e Pogradecit, ka bërë të ditur sot zhvillimin e operacionit policor të koduar “Hudënishti”, në kuadër të së cilës është bërë sekuestrimi i...

Kundërshtarët Berisha-Basha nxjerrin njerëzit e tyre në terren

Nuk ka më paqe, në një situatë të tillë as që mund të mendohet që Sali Berisha dhe Lulzim Basha të gjejnë gjuhën e...

Lajme të tjera

Web TV