79-vjetori i Konferencës së Pezës/ Veliaj: Kjo ditë përkon me votimin e qeverisë, si një besëlidhje e re për t’i shërbyer të gjithëve njësoj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot Tirana përkujtoi 79 vjetorin e Konferencës së Pezës, një nga ngjarjet më të rëndësishme për bashkimin e shqiptarëve kundër pushtuesve nazi-fashistë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj së bashku me përfaqësues të qeverisë dhe të shoqatave të veteranëve morën pjesë në ceremoninë e zhvilluar në Pezë, ditë kjo që përkon edhe me votimin e qeverisë së re në Parlamentin Shqiptar.

“Është dita kur po formohet qeveria e re, e të majtëve, e të djathtëve. Qeveria jonë, si një besëlidhje e re, qeveria e tretë e Edi Ramës si një besëlidhje e re për t’i shërbyer të gjithëve pa dallim feje, krahine, pa dallim ideje ashtu siç e kërkon Konferenca e Pezës.

Jam ndjerë shumë krenar me ngjarjet e fundit ku qeveria jonë hapi dyert e Shqipërisë për të mirëpritur popullin afgan. Dhe në kulmin e luftës këtu në Pezë ne kemi mirëpritur hebrenjtë, ishin 200 përpara lufte, ishin 2000 pas lufte. Jo vetëm u kujdesëm për lirinë tonë, por u kujdesëm edhe për lirinë e të tjerëve”.- tha Veliaj.

Teksa rikujtoi që vitin tjetër Tirana do mirëpresë të rinj nga e gjithë bota në kuadër të “Tirana, Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022”, kryebashkiaku u shpreh se, – “Më vjen mirë gjithashtu që Ursula Von der Leyen, presidentja e Këshillit Evropian deklaroi që gjithë viti tjetër do të jetë viti Evropian i rinisë. Nuk mund të kemi një rini të shëndoshë nëse nuk kthehemi pas për të kuptuar ku i kemi rrënjët.”

Gjatë ceremonisë, u vendosën kurora me lule në monumentin dhe varrezat e dëshmorëve në Pezë.


Të fundit

79-vjetori i Konferencës së Pezës/ Veliaj: Kjo ditë përkon me votimin e qeverisë, si një besëlidhje e re për t’i shërbyer të gjithëve njësoj

Sot Tirana përkujtoi 79 vjetorin e Konferencës së Pezës, një nga ngjarjet më të rëndësishme për bashkimin e shqiptarëve...

Nis Conference League/ Kampionati më i ri i i UEFA do mbyllet në Air Albania në maj 2022

Sot ngre siparin kompeticioni më i ri i UEFA, Conference League që do të mbyllë rrugëtimin e gjatë të sezonit të parë në Air...

Shpërthen bombola e gazit në Devoll, përfshihet nga flakët banesa e të moshuarit

Një banesë në fshatin Cangonj në Devoll këtë pasdite është përfshirë nga flakët. Shkak është bërë shpërthimi i një bombole gazi. Nga informacionet paraprake mësohet...

Prej 2 ditësh i zhdukur, gjendet i pajetë 39-vjeçari në ‘Kodrat e Selitës’

Një 39-vjeçar është gjetur i pajetë sot në Tiranë. Mësohet se personi është gjetur në vendin e quajtur “Kodrat e Selitës”. Burime zyrtare nga policia...

Arrestohen dy të rinj në Tiranë, u kapën me doza kanabisi

Policia e Tiranës ka vënë në pranga dy të rinj, pasi iu gjet dhe sekuestrua kanabis, ndërsa njërit prej tyre gjatë kontrollit në makinë...

Lajme të tjera

Web TV