Rama: Turizmi do të hyjë në një fazë historike, do të ndërtojmë 4 porte turistike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama teksa prezantoi programin e ri qeverisës, tha se turizmi do të hyjë në një fazë historike, pasi do të nisë puna për ndërtimin e 4 porteve historike. Rama tha se kantierët e porteve turistike do të ngrihen në Sarandë, Vlorë, Durrës dhe Shëngjin. Kreu i qeverisë tha se ky do të jetë mandati i korridorit blu, ku tha se në harkun e 5 viteve do të kemi një autostradë nga Muriqani në Fier, duke kaluar përmes Milotit, Thumanës dhe Rrogozhinës.

‘Do të hyjmë në një fazë historike sa i përket turizmit. Do të nisë puna për katër kantierët e porteve turistike, Sarandë, Vlorë, Durrës dhe Shëngjin. Dy aeroporte të reja ndërkombëtare, brenda vitit do të hapet kantieri dhe në Sarandë do të shpallet projekti. Do të vazhdojë rritja e kapaciteteve të avionit civil por edhe zgjerimin e aeroport ‘Nënë Tereza’, ku do të zgjatet pista. Ky do të jetë mandati i kantierit të korridorit blu, më i madhi ku në harkun e 5 viteve do të kemi një autostradë nga Muriqani në Fier, duke kaluar përmes Milotit, Thumanës dhe Rrogozhinës. Kemi pritur gjatë, që ky projekt të financohej nga BE, por nuk do të presim,do vijojmë punën. Në këtë mandat do vendosim pikat mbi në atë pjesë të akseve të mbetura të pazhvilluara.’- tha Rama.


Të fundit

Rama: Turizmi do të hyjë në një fazë historike, do të ndërtojmë 4 porte turistike

Kryeministri Edi Rama teksa prezantoi programin e ri qeverisës, tha se turizmi do të hyjë në një fazë historike,...

Prezantimi i programit të qeverisë, Linda Rama ndjek nga llozha fjalimin e kryeministrit

Teksa sot Kuvendi do të mbajë një seancë maratonë, në sallë nuk ka munguar edhe prezenca e bashkëshortes së kryeministrit Edi Rama, Linda Rama. Kjo...

Rama: Pandëshkueshmëria legenoste Shqipërinë por sot toka po lëkundet nën këmbët e të fortëve

Kryeministri Edi Rama tha se ka besim te reforma në drejtësi edhe pse rezultate e saj duan kohën dhe durimin e gjithsecilit. Ai tha...

Rama i “shtrin dorën” sërish PD-së: Gati të dialogojmë për çfarë dëshironi, pa ultimatume

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka shtrirë dorën e bashkëpunimit Partisë Demokratike në Kuvend. Rma tha se mazhoranca do e ketë vijë mendimi lëshimin...

Kampionia olimpike për abuzimin seksual nga mjeku: Fajësoj sistemin që e lejoi të abuzonte

Gjimnastja amerikane, Simone Biles, fajësoi Federatën e Gjimnastikës të SHBA-ve dhe një “sistem të tërë” për “lejimin” e Larry Nassar, mjekut të ekipit kombëtar,...

Lajme të tjera

Web TV