Kreu tre vrasje, gruaja u zhduk/ Miliarderi amerikan shpallet fajtor pas emisionit investigativ

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e ikes së tij më të mirë, Susan Berman.

Durst u shpall fajtor për vrasjen e zonjës Berman në vitin 2000 për ta ndaluar atë të fliste me policinë për zhdukjen e gruas së tij.

Atëherë në moshën 55 vjeç, ajo u gjet e qëlluar në kokë në shtëpinë e saj në Beverly Hills. Në pjesën e fundit të The Jinx, Durst dëgjohet duke mërmëritur me vete: “Çfarë dreqin bëra? I vrava të gjithë, natyrisht”.

Disa orë para transmetimit të episodit të fundit, autoritetet arrestuan Durst në New Orleans për vrasjen e zonjës Berman. Trupi gjykues u lejua të shihnin dokumentuarin gjatë gjykimit.

Prokurorët e quajtën Durst, 78 vjeç, një “psikopat narcisist”. Tani duket se ai do të vdesë në burg. Susan Berman ishte një shkrimtare e librave “Giallo”, të krimeve, dhe kishte vepruar si zëdhënëse e Durst kur ai u bë i dyshuar për zhdukjen e gruas së tij.

Në një seancë të mëparshme, avokati i Durst, Dick DeGuerin, kundërshtoi që jurisë t’u tregoheshin edhe klipe nga All the Good Things, një film i vitit 2010 për martesën e tij me Ryan Gosling dhe Kirsten Dunst.

Filmi u drejtua nga regjisori i The Jinx Andrew Jarecki dhe përshkruan jetën e manjatit, duke e treguar atë si një vrasës. Gruaja e Durst, Kathleen McCormack, një studente e mjekësisë, u zhduk në vitin 1982 dhe supozohet se ka vdekur.

Menjëherë pas vendimit të së Premtes, familja e saj lëshoi ??një deklaratë duke i kërkuar prokurorëve në Qarkun Westchester të Nju Jorkut ta ndiqnin penalisht Durst.

“Sistemi i drejtësisë në Los Angeles i ka shërbyer më në fund familjes Berman. Tani është koha që Westchester të bëjë të njëjtën gjë për familjen McCormack,” thanë ata.

Lexo edhe :  Von der Leyen për Covid-19 në fjalimin vjetor të BE-së: Të mos shndërrohet në një pandemi e të pavaksinuarve

Prokurorët argumentojnë se Durst në të vërtetë vrau tre persona – i treti ishte një fqinj i moshuar, Morris Black, i cili zbuloi identitetin e Durst në 2001 ndërsa ai fshihej në Teksas.

Durst u lirua nga akuzat për vrasjen e Z. Black, duke argumentuar me sukses se ai e kishte vrarë atë në bazë të vetëmbrojtjes para se të copëtonte trupin.

Durst është një anëtar i huaj në një nga dinastitë më të pasura dhe më të fuqishme të pasurive të patundshme në Nju Jork. Vëllai i tij Douglas Durst, i cili dëshmoi në gjyq, i tha gjykatës: “Ai do të donte të më vriste”. Durst do të dënohet më 18 tetor.


Të fundit

E rëndë/ Humb jetën shqiptari në Itali, po kujdesej për krasitjen e pemëve në një fermë (Emri)

Një 42-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në mënyrë të papritur në Leçe, Itali. Viktima Flamur Celtahiri banonte në Taviano,...

Sulmet e dhunshme në Capitol/ Qindra protestues përpara ndërtesës, policia blindon zonën

Nën hijen e një Kapitoli të fortifikuar, disa qindra demonstrues dolën të shtunën në një tubim për të mbështetur ata që akuzohen për sulmin...

Krimi i dyfishtë në Divjakë/ Djali i viktimave mes lotëve: Jam në mes të rrugës

“I lutem, dua ndihmë nga Zoti, jam mes rrugëve”. Në lot dhe i tronditur pasi gjeti prindërit të vdekur, djali i Hekuran dhe Fëllënxë...

Kreu tre vrasje, gruaja u zhduk/ Miliarderi amerikan shpallet fajtor pas emisionit investigativ

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e ikes së tij...

Inter lë pas humbjen me Realin, rikthehet te fitorja me goleadë dhe spektakël (Video)

Inter mposht Bologna-n me gjashtë gola dhe merr përkohësisht kreun e Serisë A. Zikaltrit duket se ia kanë nxjerrë kuqebluve inatin e humbjes së pësuar...

Lajme të tjera

Web TV