Kultivonin kanabis në banesë, ja si gëzhoja e armës “fundosi” dy të rinjtë shqiptarë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy shqiptarë u dënuan me 8 vite burg në total nga Gjykata e Leicester në Britani për kultivim kanabisi dhe armëmbajtje pa leje.

Më konkretisht, gjykata ka dënuar 24-vjeçarin Orland Aliun me 5 vite e dy muaj burg dhe Xhelai Islamin 45 vjeç me 2 vite e gjysmë burg.

Ata akuzoheshin për kultivim kanabisi në një shtëpi në zonën e Leicester ku në muajin janar të këtij viti u gjetën 550 bimë të lëndës narkotike.

Si u zbuluan dy shqiptarët:

Disa persona tentuan që të hynin me forcë në banesën ku kultivohej lënda narkotike ku dyshohet se kanë qenë anëtarë të një bande rivale në tregtimin e drogës.

Fillimisht ata janë përleshur me dy shqiptarët në një lokal. Të rinjtë shqiptarë u larguan nga vendngjarja, por policia bëri të mundur identifikimin dhe arrestimin e tyre përmes kamerave të sigurisë.

Autoritetet gjithashtu zbuluan shtëpinë ku kultivohej lënda narkotike, ku brenda saj sekuestruan dhe një armë gjahu. Ka qenë pikërisht arma që bëri “lidhjen” mes kultivimit të drogës dhe shqiptarëve.

Kjo pasi në xhepin e Aliut u gjet një gëzhojë arme që korrespondonte me ato të armës së gjetur brenda shtëpisë së barit.

Gjithashtu nga këqyrja e telefonit të të riut, u gjetën disa foto teksa ai pozonte me armë të ndryshme.


Të fundit

Kultivonin kanabis në banesë, ja si gëzhoja e armës “fundosi” dy të rinjtë shqiptarë

Dy shqiptarë u dënuan me 8 vite burg në total nga Gjykata e Leicester në Britani për kultivim kanabisi...

Super vila e florinjtë e ish-zv.presidentit afgan, tashmë në duart e luftëtarëve talebanë (Video)

17 kallëpe flori dhe tufa kartmonedhash tregoheshin se fundmi nga militantët talebanë që bastisnin një vilë gjigante të ish-zëvendës-presidentit të vendit Amrullah Saleh. Në pamjet...

E rëndë/ Humb jetën shqiptari në Itali, po kujdesej për krasitjen e pemëve në një fermë (Emri)

Një 42-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në mënyrë të papritur në Leçe, Itali. Viktima Flamur Celtahiri banonte në Taviano, ndërsa punonte në një fermë...

Sulmet e dhunshme në Capitol/ Qindra protestues përpara ndërtesës, policia blindon zonën

Nën hijen e një Kapitoli të fortifikuar, disa qindra demonstrues dolën të shtunën në një tubim për të mbështetur ata që akuzohen për sulmin...

Krimi i dyfishtë në Divjakë/ Djali i viktimave mes lotëve: Jam në mes të rrugës

“I lutem, dua ndihmë nga Zoti, jam mes rrugëve”. Në lot dhe i tronditur pasi gjeti prindërit të vdekur, djali i Hekuran dhe Fëllënxë...

Lajme të tjera

Web TV