Ambasada amerikane ndan mesazhin e epidemiologes, ja si të parandaloni Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Me mesazhin nga epidemiologjia Melissa Perry, se të gjithë duhet të vaksinohemi për t’i dhënë fund pandemisë së COVID-19, e ka nisur ditën Ambasada e SHBA.

Perry, epidemiologjia amerikane, është prezantuar dhe ka treguar lidhjen e saj të ngushtë me Shqipërinë dhe dashurinë që ka ajo për vendin tonë, në të cilin do të qëndrojë për një vit. Si specialiste e fushës, ajo ka ftuar të gjithë qytetarët shqiptarë të bëjnë vaksinën dhe mos të hezitojnë për llojin e saj, pasi të gjitha janë të sigurta. Ajo shtoi se em vaksinën kemi 10 herë më pak mundësi të sëmureni nga COVID-19 dhe 10 herë më pak mundësi për të shkuar në spital. Sipas saj, maska duhet të vazhdojë të jetë “aksesori” i përditshëm për të gjithë ne, pasi “armiku i padukshëm” është ende mes nesh.

“Unë nuk jam shqiptare, por e kam Shqipërinë shumë thellë në zemër.”, tha ajo në fund të fjalës së saj.

Mesazhi i epidemiologes amerikane:

Përshëndetje, unë jam Mesilla Perry, profesoresh dhe drejtuese e Departamentit të Shëndetit Mjedisor dhe Profesional në Universitetin George Washinton. Unë jam këtu në Shqipëri si pjesë e një burse të Fulbright për t’u përqendruar në shëndetin publik dhe jam një epidemiologe. Unë kam qenë më parë profesoresh në universitetin e Harvardit për 13 vjet dhe kam qenë në George Washington për më shumë se 10 vjet. Unë në fakt kam një lidhje të gjatë me Shqipërinë. Herën e parë që kam ardhur këtu ishte në 1998 dhe e kam vizituar shumë herë që atëherë, dhe në fakt takova burrin tim që është shqiptar, ai është nga Saranda.

E kam takuar në Boston dhe ne kemi më shumë se 20 vjet bashkë. Ne kemi dy djem që janë 13 dhe 8 vjeç dhe ata do ndjekin shkollën në Shqipëri gjatë vitit që do kemi këtu. Unë kam punuar mbi COVID që në fillim dhe doja të ndaja disa pikëpamje me popullin shqiptar. Është e rëndësishme të përmend se këto pikëpamje janë të miat, ato nuk janë të qeverisë amerikane apo të Ambasadës së SHBA në Shqipëri. Pikëpamjet që dua të ndaj kanë të bëjnë me pandeminë dhe me kohën e gjatë dhe të vështirë që po kalojmë.

I gjithë globi ka përjetuar kaq shumë humbje dhe shqiptarët kanë sakrifikuar shumë. Unë i njoh shqiptarët, e di që ata janë zemërgjerë, i njoh ata si njerëz vërtet inteligjentë, shumë punëtorë, shumë mikpritës dhe njerëz vërtet të bukur, dhe ata meritojnë një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Dhe për të arritur atje dua të ndaj tre perspektiva, tre gjëra që të gjithë shqiptarët mund të bënin, që mund të bëjnë për të parandaluar COVID. Duhet të vaksinoheni. Kur më pyesin se cila është vaksina më e mirë, vaksina më e mirë është e para në të cilën mund të keni qasje. Janë të miratuara, janë të vlerësuara me kujdes, janë të sigurta. Kam parë të dhëna të pavarura për të demonstruar se të gjitha vaksinat e disponueshme në Shqipëri janë të sigurta. Prandaj, merrni pak kohë për t’u vaksinuar vetë dhe gjithashtu familja juaj, për të mbrojtur të gjithë në familjen tuaj nga sëmundja. Nëse vaksinoheni keni 10 herë më pak mundësi të sëmureni nga COVID, 10 herë më pak mundësi për të shkuar në spital. E dyta është se ne duhet të vazhdojmë të mbajmë maska.

Është ajo që është, na ndihmon të parandalojmë COVID. Rastet e COVID që po ndodhin në Shqipëri tani, mund të parandalohen duke mbajtur maskën. Pra, kur jeni brenda vendosni një maskë, kur jeni në autobus vendosni një maskë, kur jeni jashtë në ajër të hapur dhe nuk është askush përreth jush nuk ka nevojë të mbani maskë. Dhe më në fund nëse nuk ndiheni mirë, qëndroni në shtëpi. Qëndroni në shtëpi, nëse dyshoni se mund të jeni ekspozuar ndaj dikujt me Covid mund të testoheni. Nëse rezultoni pozitiv, qëndroni në shtëpi, karantinohuni dhe parandaloni infektimin e të tjerëve. Dhe në fund doja të thoja se: Unë nuk jam shqiptare, por e kam Shqipërinë shumë thellë në zemër.


Të fundit

Ambasada amerikane ndan mesazhin e epidemiologes, ja si të parandaloni Covid-19

Me mesazhin nga epidemiologjia Melissa Perry, se të gjithë duhet të vaksinohemi për t’i dhënë fund pandemisë së COVID-19,...

Vrau gruan dhe më pas veten, flasin të afërmit e çiftit në Divjakë: Fukarallëk, gjendje e dobët ekonomike

Vrasja e një 45-vjeçareje nga bashkëshorti dhe më pas vetëvrasja e autorit të krimit kanë tronditur fshatin Babunjë në Lushnjë. Askush nuk dinte për probleme...

Arkivat e gjykatave zbulojnë marrëdhënien e Johnny Depp me të ëmën

Nga arkivat e gjykatave me qëllim për të realizuar një dokumentar mbi të shkuarën e aktorit të njohur, Paul Barresi ka mbledhur të dhëna...

Arrestohet italiani në Kakavijë, ja çfarë zbuloi policia gjatë kontrollit

Një i ri italian është ndaluar nga autoritetet në Kakavijë pasi iu gjet lëndë narkotike në automjet. Shërbimet e Policisë Kufitare Kakavije, në dalje të...

Kimikati shkaktoi shpërthimin apokaliptik një vit më parë, autoritetet libaneze sekuestrojnë 20 tonë nitrat amoniumi

Autoritetet libaneze kapën 20 tonë nitrat amoniumi, i njëjti kimikat që shkaktoi shpërthimin vdekjeprurës katastrofik në portin e Bejrutit një vit më parë, njoftoi...

Lajme të tjera

Web TV