‘Maratona e Tiranës 2021’ mbahet me 17 tetor, Veliaj: Bëhu pjesë e eventit më të madh sportiv

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

‘Maratona e Tiranës 2021’ vjen këtë vit me edicionin e saj të 5-të. Duke e cilësuar si eventin më të madh sportiv në kryeqytet, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj fton të gjithë të apasionuarit pas atletikës të bëhen pjesë.

“Tirana Marathon 2021. Bëhu pjesë e eventit më të madh sportiv! Gara nis më 17 tetor! Mos harro, regjistrohu tani, te tiranamarathon.com,” shkruan Veliaj.

Edicioni i 5-të i këtij aktiviteti i cili tashmë është kthyer në një traditë organizohet me aprovimin e tre itinerareve të miratuar nga Federata Botërore e Atletikës.

Gara do të mbahet me datë 17 tetor dhe do të ketë 4 kategori; Marathon(42.195) Half Marathon (21, 0975 km), Tirana 10K dhe “We too” kjo një kategori që ka për qëllim të jetë më shumë motivuese se sa kompetitive. Nuk do të mungojë as gara “Fun Run” e cila do të zhvillohet një ditë para garës së madhe me datë 16 tetor 2021 me të rinjtë e Shkollave te Mesme të Tiranës.

Itineraret e rinj të certifikuar nga Federata Ndërkombëtare e Atletikës – IAAF, do të përshkruajnë pikat më atraktive të qytetit duke e kthyer këtë garë jo vetëm në sfidë por edhe në argëtim. Përveç se një ngjarje sportive për garuesit, do të mund të konsiderohet edhe një ditë festive për qytetin, në të cilin do të organizohen shumë aktivitete artisitiko-kulturore në kuadër të këtij eventi.

Çmimet për fituesit do të jenë të shumta, duke e kthyer garën në një sfidë!


Të fundit

‘Maratona e Tiranës 2021’ mbahet me 17 tetor, Veliaj: Bëhu pjesë e eventit më të madh sportiv

'Maratona e Tiranës 2021' vjen këtë vit me edicionin e saj të 5-të. Duke e cilësuar si eventin më...

Uzuni shpërthen në kupë, shënon gjashtë gola në një ndeshje!

Myrto Uzuni ka shpërthyer në Kupë me Ferencvaros. Sulmuesi shqiptar ishte protagonisti kryesor në përballjen ndaj Hatvan, skuadër e kategorisë së tretë në Hungari....

22-vjeçarja talentuar që punon si berbere në Tiranë: Është shumë e lehtë të punosh me meshkujt

Të gjithë këta djem janë në pritje të berberes së tyre. 22 vjeçarja nga Peshkopia, është berberja e parë shqiptare. “Unë jam Liljana Kurti, jam...

Florian Marku rrëfen: Më bënë padrejtësi se hyra me qeleshe, në ring sërish kuqezi!

Boksieri shqiptar Florian Marku, më 25 shtator do të rikthehet në ring. Dëmtimet janë hedhur pas krahëve dhe tani ka ardhur koha për të...

Covid-19/ Ministria e Shëndetësisë publikon të dhënat : shifër e lartë infektimesh dhe 6 viktima në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 18...

Lajme të tjera

Web TV