Prej 5 ditësh i bllokuar në minierë, shuhen shpresat për shpëtimin e 60-vjeçarit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Teksa ditët kalojnë, shpresat për të gjetur gjallë minatorin Muharrem Plaku shuhen gjithnjë e më shumë. Sot është dita e pestë nën errësirën dhe lagështinë e minierës së Bulqizës, për 60-vjeçarin, i cili u bllokua pas një shembjeje shkëmbore të mërkurën e kësaj jave.

Lidhur me ngjarjen e rëndë, ka reaguar edhe kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Lefter Alla i cili ka shprehur shqetësimet e tij rreth kërkimit të minatorit, duke theksuar faktin se jeta e çdo qytetari në qytet apo në fshat, vlen më shumë se gjithçka tjetër.

Përmes rrjetit të tij social Facebook, ai ka dërguar lutjet e tij që ekipet e shpëtimit të arrijnë sa më parë tek Muharremi dhe ta nxjerrin atë shëndoshë e mirë për ta bashkojnë me familjen e të afërmit e tij.

Puna e ekipeve është e pandalshme por me ritme të ngadalta për shkak se vijojnë të bien minerale.

Ngjarja e rëndë është regjistruar më 15 shtator, ku 60-vjeçari me profesion teknik ka qenë duke hapur frontin e ri të punës për minatorët që do të nxirrnin më pas mineralin e kromit, por dyshohet se në thellësi ka pësuar shembje pingule masivi shkëmbor. Në të njëjtën kohë me minatorin e bllokuar ishin duke punuar edhe 5 te tjerë, të cilët kanë arritur të shpëtojnë, me dëmtime të lehta.

 


Të fundit

Ndjekësit e “kryqëzuan” për veshjen e saj në “Met Gala”, ja si përgjigjet aktorja

Aktorja e njohur Zoë Kravitz ka tërhequr vëmendjen e të gjithëe në “Met Gala 2021”, ku u shfaq në...

Veliaj pret kreun e Komunës së Gjakovës: Në 2022 do ta kthejmë Tiranën në epiqendër të promovimit të të rinjve të shqiptarisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka pritur në zyrën e tij kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini, i cili garon për...

Fotografohet e pagrimuar në aeroport, Dua Lipa mahnit me bukurinë e saj natyrale (Foto)

Ajo u shfaq plot sharmë në Festivalin e Muzikës iHeartRadio në Las Vegas këtë fundjavë. Por Dua Lipa shfaqi bukurinë e saj natyrale ndërsa u...

Inskenoi zhdukjen e tij në Pukë, ja si u zbulua biznesmeni në ishullin e Italisë

Të dielën e kaluar, për herë të parë pas 8 muajsh, nga llogaria bankare e sipërmarrësit italian, Davide Pecorelli, u tërhoq një shumë parash....

Ambasada amerikane ndan mesazhin e epidemiologes, ja si të parandaloni Covid-19

Me mesazhin nga epidemiologjia Melissa Perry, se të gjithë duhet të vaksinohemi për t’i dhënë fund pandemisë së COVID-19, e ka nisur ditën Ambasada...

Lajme të tjera

Web TV