Ish-mbreti i Spanjës përballet me ligjin, ja arsyeja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Elemente të reja shfaqen rreth problemeve të mundshme ligjore të ish-mbretit të Spanjës, Juan Carlos, lidhur me taksat e papaguara.

Sipas gazetës “El País”, ish-monarku ishte informuar zyrtarisht nga prokurori i Gjykatës Supreme Spanjolle për hapjen e dosjeve mbi parregullsitë e pretenduara në autoritetet tatimore spanjolle për pasuritë e padeklaruara.

Kjo do të thotë që të paktën një nga dy pagesat e bëra midis fundit të 2020 dhe fillimit të vitit 2021 nga Juan Carlos te Thesari, respektivisht 678 000 euro dhe pothuajse 4,4 milionë euro, për të mënjanuar pasojat penale, nuk mund të konsiderohen të vlefshme.

Ligji parashikon që rimbursimet e taksave janë të vlefshme nëse ato kryhen spontanisht dhe vullnetarisht para se inspektorët tatimorë apo drejtësia të kenë lëvizur për të kontrolluar për ndonjë parregullsi.

Sipas burimeve të konsultuara nga “El País”, kompensimi i parë i taksave sigurisht ndodhi pasi mbreti dhe avokati i tij kishin marrë dy njoftime nga prokuroria.

 

E para ka të bëjë me origjinën e 100 milionë dollarëve dhuruar për Juan Carlos nga mbreti i ndjerë saudit, Abdallah bin Abdelaziz, ndërsa i dyti është në përdorimin e dyshuar të parregullt të fondet e një manjati meksikan.


Të fundit

Ish-mbreti i Spanjës përballet me ligjin, ja arsyeja

Elemente të reja shfaqen rreth problemeve të mundshme ligjore të ish-mbretit të Spanjës, Juan Carlos, lidhur me taksat e...

Manastirliu thirrje pedagogëve dhe studentëve: Vaksinohuni para datës 11 tetor

Në të gjitha universitetet publike dhe jopublike në vend, ka nisur vaksinimi për pedagogë e studentë, për të rritur aksesin në vaksinim, për mbrojtjen...

Ministria e Arsimit njofton masat, ja si do të zhvillohet mësimi

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, po merren masat që të respektohen protokollet e vendosura në kuadër të kufizimit të pandemisë...

COVID-19/ Ulje drastike e shifrave në Kosovë, vetëm 48 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Kosovë është shënuar një ulje e lehtë e numrit të rasteve dhe viktimave nga COVID. Ministria e Shëndetësisë ka...

Shpërthen vullkani në Spanjë, mijëra të evakuuar (Video)

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjolle ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,000 banorë të evakuohen. Llava nga vullkani...

Lajme të tjera

Web TV