Ministria e Arsimit njofton masat, ja si do të zhvillohet mësimi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, po merren masat që të respektohen protokollet e vendosura në kuadër të kufizimit të pandemisë COVID-19. Në ato klasa ku nuk është e mundur respektimi i distancës për shkak të hapësirës së kufizuar dhe numrit të lartë të nxënësve, do të aplikohet mësimi me turne, e njëjta mënyrë e përdorur dhe në vitin shkollor të kaluar.

Drejtuesit e Zyrave Vendore kanë zhvilluar sot një takim me ministren e Arsimit, Evis Kushi ku në fokus të diskutimeve ishin respektimi i masave anti-COVID.

“Në fokus kryesor të takimit ishte respektimi i protokolleve sipas ‘Udhëzuesit mbi masat ndaj COVID-19 në strukturat arsimore parauniversitare’, të miratuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale”, shkruan Kushi.

Ky vit i ri shkollor do të fillojë me datë 27 të këtij muaji, ndërsa që prej datës 1 shtator nxënësit janë kthyer në bakat e shkollës dhe aktualisht po bëjnë konsultime për të plotësuar mangësitë nga viti i klauar për shkak të pandemisë.


Të fundit

Ministria e Arsimit njofton masat, ja si do të zhvillohet mësimi

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, po merren masat që të respektohen protokollet e vendosura në...

COVID-19/ Ulje drastike e shifrave në Kosovë, vetëm 48 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Kosovë është shënuar një ulje e lehtë e numrit të rasteve dhe viktimave nga COVID. Ministria e Shëndetësisë ka...

Shpërthen vullkani në Spanjë, mijëra të evakuuar (Video)

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjolle ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,000 banorë të evakuohen. Llava nga vullkani...

E rëndë në Greqi/ E njohu në rrjetet sociale, e reja përdhunohet për 12 ditë rresht nga bullgari

Një ngjarje e rëndë ka tronditur vendin fqinj, Greqinë, pasi një vajzë e re është torturuar, është mbajtur peng dhe është përdhunuar për 12...

Shoferët “fluturonin” me 194 km/h, policia gjobit 3.456 drejtues (Video)

Policia Rrugore ka vijuar kontrollet për të ndëshkuar shoferët e parregullt. Vetëm gjatë fundjavës njoftohet se përgjatë fundjavës janë arrestuar në flagrancë 35 drejtues...

Lajme të tjera

Web TV