SHBA do të lejojë hyrjen e udhëtarëve të vaksinuar plotësisht nga BE dhe Mbretëria e Bashkuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Çdo qytetar i BE dhe Mbretërisë së Bashkuar që ka kryer dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19 do të mund të hyjë lirisht në SHBA.

Ky vendim i amerikanëve hyn në fuqi nga nëntori dhe i jep fund ndalimit 18-mujor për qytetarët europianë dhe britanikë.

Ishte Donald Trump që vendosi urdhërin në mars të 2020, por Biden kishte paralajmëruar me kohë se do të ndryshonte rregullat.

Përveç vaksinimit të plotë, qytetarët nga BE dhe Britania e Madhe do të duhet të bëjnë dhe test.

Kohët e fundit marrëdhëniet mes SHBA dhe BE nuk kanë qenë të lehta, sidomos me vendimin e Biden për të tërhequr trupat amerikane nga Afganistani, gjë që solli eksodin e refugjatëve dhe kaosin në Kabul.


Të fundit

SHBA do të lejojë hyrjen e udhëtarëve të vaksinuar plotësisht nga BE dhe Mbretëria e Bashkuar

Çdo qytetar i BE dhe Mbretërisë së Bashkuar që ka kryer dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19 do të...

SHBA thirrje Prishtinës dhe Beogradit: Ulni menjëherë tensionet

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të ulin tensionet menjëherë. Në një reagim në Twitter,...

Gjendet i pajetë një person në Tiranë, dyshohet se kishte vdekur prej ditësh

Një i moshuar është gjetur i vdekur në një banesë në Tiranë. Burimet zyrtare bëjnë me dije se i moshuari dyshohet se kishte ndërruar jetë...

Covid në Shqipëri/ Humbin jetën 7 persona, ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 18...

Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë – drejt akreditimit pranë Federatës Europiane të Arsimit (FEDE)

Ditën e Premte, datë 17 Shtator Rektori i UMSH. Prof.Dr Adrian Civici, Prof.Dr.Ksenofon Krisafi, Dekani i Fakultetit shkencave juridike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare dhe prof.Dr.Ylljet...

Lajme të tjera

Web TV