Shpërthen vullkani në Spanjë, mijëra të evakuuar (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjolle ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,000 banorë të evakuohen. Llava nga vullkani Cumbre Vieja ka shkatërruar gjithçka në rrugën e saj.

Kryebashkiaku Sergio Rodriguez tha se të paktën 20 shtëpi ishin ‘varrosur’ në llavë në një fshat.

Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të fillojnë nga llava. Rojet ushtarake dhe civile po ndihmojnë njerëzit në zonë.

“Llava nuk la absolutisht asgjë në rrugën e saj,” tha Rodriguez, duke shtuar se banorët nuk do të ktheheshin në shtëpi për një kohë të gjatë.

Deri tani nuk raportohet për viktima. Pati urdhra evakuimi të detyrueshëm për katër fshatra, përfshirë El Paso dhe Los Llanos de Aridane, dhe u ngritën strehimore të përkohshme.


Të fundit

Shpërthen vullkani në Spanjë, mijëra të evakuuar (Video)

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjolle ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,000 banorë...

E rëndë në Greqi/ E njohu në rrjetet sociale, e reja përdhunohet për 12 ditë rresht nga bullgari

Një ngjarje e rëndë ka tronditur vendin fqinj, Greqinë, pasi një vajzë e re është torturuar, është mbajtur peng dhe është përdhunuar për 12...

Shoferët “fluturonin” me 194 km/h, policia gjobit 3.456 drejtues (Video)

Policia Rrugore ka vijuar kontrollet për të ndëshkuar shoferët e parregullt. Vetëm gjatë fundjavës njoftohet se përgjatë fundjavës janë arrestuar në flagrancë 35 drejtues...

Stilet e jetesës që parashikojnë ‘plakje të suksesshme’

Ekziston një bashkim faktorësh që kontribuojnë në jetëgjatësinë dhe kërkimet vazhdojnë të identifikojnë më të rëndësishmet. Hulumtimi në këtë fushë është jetik: ai paraqet...

Thellohet tragjedia nga shpërthimi i bombolës në Velipojë/ Pas mamasë dhe dy vajzave ndërron jetë edhe 12-vjeçari

Enriko Gjoka 12 vjeç, e vetmja dritë shprese e mbetur për familjen Gjoka, nuk ia ka dalë t'i mbijetojë plagëve të marra nga shpërthimi...

Lajme të tjera

Web TV