“Leje për të gjithë në fundjavë”/ Rama ngre në këmbë studentët e Akademisë Ushtarake në New York

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me një video nga momenti i veçantë i pritjes në Akademinë Ushtarake “West Point” në Nju Jork.

I shoqëruar nga ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi dhe ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, kryeministri u shfaq përballë qindra studentëve të Akademisë Ushtarake për t’i dhënë lajmin e mirë se të gjithë do të kenë mundësi për një leje kalimi pa pagesë në mënyrë që t’a përdorin gjatë fundjavës.

“Unë këtu u garantoj kadetëve një leje kalimi pa pagesë për t’u përdorur në ditën e Kolombit në fundjavë”, shprehet Rama, ndërsa studentët nuk përmbahen dhe fillojnë brohoritjet dhe përqafimet nga lumturia.

Vetëm 2 ditë pas betimit të qeverisë, kryeministri ka nisur vizitën e tij në SHBA, në kuadër të sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Kjo vizitë është zhvilluar në kuadër të bashkëpunimit të nisur për binjakëzimin me Akademinë e Forcave të Armatosura Shqiptare.


Të fundit

Pak ditë para dasmës me Mark Frrokun, ja çfarë ka ndodhur me ish-bashkëshortin e Rudina Dembacajt dhe aktores

Rudina Dembacaj ka bërë dje publike ditën e dasmës së saj, siç ishte përfolur shumë. Ajo do të kurorëzoj dashurinë...

Dita Ndërkombëtare e Paqes, Rama: Shqipëria gjithmonë kontribuese në misionet paqeruajtëse në botë

Kryeministri Edi Rama jep një mesazh në Ditën Ndërkombëtare të Paqes, duke u shprehur se “kjo ditë na rikujton se ka më shumë gjëra...

Targat! Vuçiçi “frikësohet” nga Albin Kurti: Kërkojmë tërheqjen e të gjitha trupave nga veriu

Në fillim të fjalimit të tij para publikut, Vuçiç foli për situatën në ushtrinë serbe, si dhe në Ministrinë e Brendshme. Kreu serb tha...

U helmua me çajin jeshil/ Gjykata Evropiane shpall vendimin: Rusia, përgjegjëse për vrasjen e Litvinenkos

Gjykata Evropiane për të Drejta të Njeriut ka lëshuar një vendim që përcakton se Rusia ka qenë përgjegjëse për vrasjen e ish-zyrtarit rus të...

Vodhën një market në Vlorë, Policia arreston 5 hajdutët e mitur

Policia e Vlorës ka mundur të identifikojë dhe kapë 5 autorët e dyshuar për vjedhjen e një biznesi në lagjen “Pavarësia 2”, në qytetin...

Lajme të tjera

Web TV