“Më fal që nuk di të dua pak, por të dua vetëm shumë”! Helena Kadare feston sot ditëlindjen, urimi i veçantë i Kadaresë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare i ka kushtuar disa fjalë të bukura bashkëshortes së tij, Helena Kadare me rastin e ditëlindjes. Për ‘Balkanewb’, ai e cilëson Helenën si gruan më të afërt që ka pasur në këtë botë. Kadare thotë me qetësi, se bashkëshortja e tij ka qënë kështu që në fillim të njohjes së tyre e deri në pjesën e fundit të jetës.

Pyetjes se “Çfarë është Helena për ju?”, shkrimtari i madh i përgjigjet: “Është gruaja më e afërt e imja në këtë botë. Kështu ka qenë që në fillim të njohjes sonë, e deri tani në mbarim, në këtë pjesë të fundit të jetës. Njeriu më i afërt, që më ka dhënë gjithë gëzimet e kësaj bote, ndaj së cilës ndihem i detyruar për gjithçka.’

I pyetur nëse e ka përdorur ndonjëherë shprehjen “Më fal që nuk di të dua pak, por të dua vetëm shumë”, Kadare thotë se “Unë nuk e kam përdorur, nuk më kujtohet ta kem përdorur këtë shprehje. Në qoftë se ja kam thënë dikujt, në një farë mënyre një gruaje, ka qenë Helena”. Helena Kadare feston sot 78-vjetorin e lindjes.


Të fundit

Pak ditë para dasmës me Mark Frrokun, ja çfarë ka ndodhur me ish-bashkëshortin e Rudina Dembacajt dhe aktores

Rudina Dembacaj ka bërë dje publike ditën e dasmës së saj, siç ishte përfolur shumë. Ajo do të kurorëzoj dashurinë...

Dita Ndërkombëtare e Paqes, Rama: Shqipëria gjithmonë kontribuese në misionet paqeruajtëse në botë

Kryeministri Edi Rama jep një mesazh në Ditën Ndërkombëtare të Paqes, duke u shprehur se “kjo ditë na rikujton se ka më shumë gjëra...

Targat! Vuçiçi “frikësohet” nga Albin Kurti: Kërkojmë tërheqjen e të gjitha trupave nga veriu

Në fillim të fjalimit të tij para publikut, Vuçiç foli për situatën në ushtrinë serbe, si dhe në Ministrinë e Brendshme. Kreu serb tha...

U helmua me çajin jeshil/ Gjykata Evropiane shpall vendimin: Rusia, përgjegjëse për vrasjen e Litvinenkos

Gjykata Evropiane për të Drejta të Njeriut ka lëshuar një vendim që përcakton se Rusia ka qenë përgjegjëse për vrasjen e ish-zyrtarit rus të...

Vodhën një market në Vlorë, Policia arreston 5 hajdutët e mitur

Policia e Vlorës ka mundur të identifikojë dhe kapë 5 autorët e dyshuar për vjedhjen e një biznesi në lagjen “Pavarësia 2”, në qytetin...

Lajme të tjera

Web TV