“Sjellje e neveritshme në futboll”, Hungaria luan pa tifozë me Shqipërinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Hungaria është dënuar të luajë dy ndeshje me dyer të mbyllura nga FIFA pas racizmit ndaj lojtarëve anglezë në kualifikueset e Kupës së Botës në Budapest më 2 shtator.

Federata Hungareze e Futbollit gjithashtu është gjobitur me 158,400 £ (200,000 Franga Zvicerane).

“FIFA mban një qëndrim të qartë zero të tolerancës kundër sjelljeve të tilla të neveritshme në futboll,” lexohet në deklaratën e FIFA -s.

Trupi drejtues shtoi se ai mbeti “i vendosur në refuzimin e çdo forme racizmi dhe dhune, si dhe çdo formë tjetër diskriminimi ose abuzimi”.

Në qershor, UEFA gjobiti federatën hungareze 85,500 paund dhe urdhëroi mbylljen e stadiumit me tre ndeshje, ndeshja e fundit u pezullua, për sjellje diskriminuese nga mbështetësit e tyre gjatë Euro 2020. Ky sanksion nuk zbatohej për vizitën e Anglisë pasi kualifikuesi i Kupës së Botës ishte një lojë e FIFA -s sesa të ishte nën kontrollin e UEFA -s, i cili nuk kërkoi transferimin e dënimit. FIFA tha se vendosi sanksionet “pasi analizoi dhe mori në konsideratë të gjitha rrethanat e çështjes, veçanërisht seriozitetin e incidenteve (fjalë dhe veprime raciste, hedhje objektesh, ndezje fishekzjarresh, bllokim shkallësh)”.


Të fundit

“Sjellje e neveritshme në futboll”, Hungaria luan pa tifozë me Shqipërinë

Hungaria është dënuar të luajë dy ndeshje me dyer të mbyllura nga FIFA pas racizmit ndaj lojtarëve anglezë në...

E trishtë/ I mbijetoi shtatë herë goditjes nga rrufeja, burri kryen vetëvrasje në moshën 71-vjeçare

Roy Cleveland Sullivan mban rekordin në librin Guinnes për të “mbijetuarin me goditjet më të shumta nga rrufeja”. Sullivan ishte një roje në Parkun...

Covid në Shqipëri/ Rriten rastet e reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 18...

‘Dita pa makina’, ja në cilat rrugë të Tiranës do të kufizohet qarkullimi

Në kuadër të “Javës Europiane të Lëvizshmërisë”, Bashkia e Tiranës rikthen më 22 shtator nismën “Dita pa Makina”, e cila synon ndërgjegjësimin e qytetarëve...

Papa Françesku deklaratë tronditëse: Më donin të vdekur

“Jam ende gjallë. Pavarësisht se disa më donin të vdekur”; Papa Francesk befasoi me deklaratën e tij gjatë takimit me disa priftërinj jezuitë në...

Lajme të tjera

Web TV