Historia e një fotoje shkrepur në vitin 1941/ “Çifuti i fundit në Vinnitsa”, si u masakruan hebrejtë e Ukrainës nga ekzekutorët SS

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Anëtarët e “Reicharbeitsdienst” apo thënë shqip Shërbimi i Punës i Rajhut, si dhe disa SS shikojnë ndërsa një burrë SS qëllon një hebre në Vinnitsa, Ukrainë, në korrik 1941, buzë një grope vrasjeje. Në muajt e parë të pushtimit, mijëra hebrenj nga Vinnitsa u vranë…

…“Çifuti i fundit në Vinnitsa” është një fotografi e marrë gjatë Holokaustit në Ukrainë që tregon një burrë hebre pranë qytetit Vinnitsa (Vinnytsia) që do të qëllohet për vdekje nga një anëtar i “Einsatzgruppe D”, një skuadër e lëvizshme e vdekjes e SS naziste. Viktima është gjunjëzuar pranë një varri masiv që tashmë përmban trupa; prapa, një grup burrash të SS dhe Reich të Shërbimit të Punës shikojnë.

Komuniteti hebre

Vinnitsa ndodhet në Ukrainën perëndimore. Kishte një prani hebraike atje nga fillimi i shekullit të 16 -të, dhe në fund të shekullit të 19 -të, kishte mbi 11,000 hebrenj që jetonin në Vinnitsa, më shumë se një e treta e popullsisë së përgjithshme. Komuniteti hebre mbante një spital, një strehë për të varfërit dhe një Tora Talmud, dhe kishte degë të Bund dhe partive sioniste. Kur u krijua BRSS, autoritetet sovjetike ndaluan veprimtarinë shoqërore dhe politike hebraike. Nën sundimin sovjetik, shumë tregtarë, artizanë dhe pronarë të bizneseve të vogla u bënë burokratë dhe industrialistë. Në të njëjtën kohë, kultura jidish lulëzoi në qytet: kishte shkolla jidish, një teatër dhe kor jidish, një gazetë jidish, madje edhe një stacion policie të drejtuar nga jidish. Në prag të Luftës së Dytë Botërore, mbi 33,000 hebrenj jetonin në Vinnitsa.

Pushtimi

Gjermania pushtoi Rusinë më 22 qershor 1941, duke pushtuar pothuajse të gjithë Ukrainën deri në tetor 1941. Njësitë e vrasjeve masive Einsatzgruppen C dhe D, të cilat udhëtuan me Ushtrinë Gjermane, si dhe njësitë SD (Shërbimi i Sigurimit të SS), vranë qindra mijëra të hebrenjve si dhe dhjetëra mijëra qytetarë të tjerë të dyshuar si komunistë ose zyrtarë të qeverisë sovjetike. Policët gjermanë dhe ukrainas dhe njësitë ushtarake gjermane i ndihmuan ata me vrasjet.

“Einsatzgruppe C”, nën komandën e Dr. Emil Otto Rasch, përbëhej nga 1.000 burra dhe udhëtoi në lindje përmes Ukrainës së bashku me përparimin e Ushtrisë Gjermane. Gjatë javëve të para të fushatës, me ndihmën e ukrainasve, anëtarët e saj vranë burra hebrenj në qytetet dhe fshatrat Tarnopol, Dobromil, Sambor, Vinnitsa, Zhitomir, Beila-Tcharkov, Boguslav, Babi Yar, Uman, Lubny dhe të tjerë.

Vinnitsa u pushtua nga gjermanët më 19 korrik 1941.

Lexo edhe :  Rruga “Gjeneral Parllaku”

Masakrat

Fotografia e mbiquajtur “Çifuti i fundit në Vinnitsa” daton nga mesi i vitit 1941, kur gjermanët pushtuan rajonin e Vinnytsia. Gjatë periudhe 1941 – 1943, pati masakra të shumta të hebrenjve në rajon, përfshirë në vetë qytetin më 16 dhe 22 shtator 1941 dhe prill 1942, pas së cilës të kursyerit u dërguan në kampet e punës dhe lagja Yerusalimka u shkatërrua kryesisht.

Më parë, afërsisht 17,500 hebrej arritën të iknin në lindje me Ushtrinë e Kuqe në tërheqje. Hebrenjtë u detyruan të mbanin një shirit identifikues me Yllin e Davidit, dhe prona e tyre u konfiskua. Ata u mbyllën në zona të veçanta të qytetit dhe shumë u caktuan në punë të detyruar. Në fund të korrikut qindra burra hebrenj u vranë në varrezat në Vinnitsa. Deri në verën e vitit 1942, shumica e hebrenjve të mbetur në qytet ishin vrarë. Rreth 1.000 hebrenj u kursyen sepse ata u konsideruan si punëtorë thelbësorë që punonin në industritë vitale në qytet. Ata u transferuan në kampet e punës në Vinnitsa dhe Zhitomir. Shumë pak mbijetuan derisa Vinnitsa u çlirua në mars 1944.

Historia

Fotografia u qarkullua në vitin 1961 nga United Press (UPI) gjatë gjykimit të Adolf Eichmann. UPI e kishte marrë atë nga Al Moss, një hebre polak i cili e mori atë në maj 1945 menjëherë pasi u çlirua nga kampi i përqendrimit Allach nga Ushtria e 3 -të amerikane. Moss, që jetonte në Çikago në 1961, donte që njerëzit “të dinin se çfarë ndodhi në kohën e Eichmann”. Kopja UPI u botua në një faqe të plotë të “The Forward”.

Disa burime të mëvonshme thonë se imazhi origjinal fizik ishte në albumin e fotografive të një anëtari të Einsatzgruppe, ose ishte hequr nga xhepi i një ushtari të vdekur; dhe ai i shkruar në anën e pasme të tij ishte “Hebreu i fundit në Vinnitsa”, tani përdoret si emri i fotografisë.

Domethënia

Fotografia është bërë ikonike. Disa veçori janë të pazakonta në mesin e fotografive të njohura të Holokaustit: është marrë gjatë Holokaustit dhe jo pas përfundimit të tij, dhe me sa duket nga dikush që ka bërë pjesë në vrasje; ai përshkruan Einsatzgruppen në vend të kampeve të përqendrimit ose shfarosjes; fokusi është në një viktimë të vetme dhe jo në një shumicë.

Fotografia është riprodhuar, me shkallë të ndryshme të prerjes, në shumë libra dhe ekspozita muzeale rreth Holokaustit.

Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

Makina i bëhet shoshë nga breshëria e plumbave/ Atentat i frikshëm ndaj ndihmësit të Presidentit ukrainas (FOTO)

Ndihmësi i Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i shpëtoi një atentati të frikshëm. Një breshëri plumbash vërshuan drejt tij teksa...

Kosova ashpërson masat anti-Covid: Nuk lejohet hyrja në lokale pa certifikatën e vaksinimit apo testin negativ

Pas Francës, Italisë edhe Kosova ka marrë masën që duke filluar nga dita e hënë qytetarët kosovarë të përdorin certifikatën e vaksinimit për të...

E rëndë në Tiranë/ Kamioni përplas biçikletën në Kombinat, ndërron jetën menjëherë çiklisti

Një aksident i rëndë është shënuar gjatë mesditës së sotme në vendin e quajtur “Misto Mame” Kombinat. Një kamion me drejtues shtetasin S. D.,...

Trump padit mbesën e tij dhe “New York Times”, ja cila është arsyeja

Donald Trump ka paditur mbesën e tij dhe gazetën amerikane “New York Times”, për përfshirje në komplot tinëzar” me qëllim për të siguruar dokumente...

Juventus sot ‘në dorë të Rey Manaj’ për…mbijetesë!

Massimiliano Allegri po lufton me një nga fillimet më të këqija ndonjëherë. Në 18:30, Juventusi do të vizitojë Spezia për të provuar të ndryshojë...

Lajme të tjera

Web TV