Historia e një fotoje shkrepur në vitin 1941/ “Çifuti i fundit në Vinnitsa”, si u masakruan hebrejtë e Ukrainës nga ekzekutorët SS

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Anëtarët e “Reicharbeitsdienst” apo thënë shqip Shërbimi i Punës i Rajhut, si dhe disa SS shikojnë ndërsa një burrë SS qëllon një hebre në Vinnitsa, Ukrainë, në korrik 1941, buzë një grope vrasjeje. Në muajt e parë të pushtimit, mijëra hebrenj nga Vinnitsa u vranë…

…“Çifuti i fundit në Vinnitsa” është një fotografi e marrë gjatë Holokaustit në Ukrainë që tregon një burrë hebre pranë qytetit Vinnitsa (Vinnytsia) që do të qëllohet për vdekje nga një anëtar i “Einsatzgruppe D”, një skuadër e lëvizshme e vdekjes e SS naziste. Viktima është gjunjëzuar pranë një varri masiv që tashmë përmban trupa; prapa, një grup burrash të SS dhe Reich të Shërbimit të Punës shikojnë.

Komuniteti hebre

Vinnitsa ndodhet në Ukrainën perëndimore. Kishte një prani hebraike atje nga fillimi i shekullit të 16 -të, dhe në fund të shekullit të 19 -të, kishte mbi 11,000 hebrenj që jetonin në Vinnitsa, më shumë se një e treta e popullsisë së përgjithshme. Komuniteti hebre mbante një spital, një strehë për të varfërit dhe një Tora Talmud, dhe kishte degë të Bund dhe partive sioniste. Kur u krijua BRSS, autoritetet sovjetike ndaluan veprimtarinë shoqërore dhe politike hebraike. Nën sundimin sovjetik, shumë tregtarë, artizanë dhe pronarë të bizneseve të vogla u bënë burokratë dhe industrialistë. Në të njëjtën kohë, kultura jidish lulëzoi në qytet: kishte shkolla jidish, një teatër dhe kor jidish, një gazetë jidish, madje edhe një stacion policie të drejtuar nga jidish. Në prag të Luftës së Dytë Botërore, mbi 33,000 hebrenj jetonin në Vinnitsa.

Pushtimi

Gjermania pushtoi Rusinë më 22 qershor 1941, duke pushtuar pothuajse të gjithë Ukrainën deri në tetor 1941. Njësitë e vrasjeve masive Einsatzgruppen C dhe D, të cilat udhëtuan me Ushtrinë Gjermane, si dhe njësitë SD (Shërbimi i Sigurimit të SS), vranë qindra mijëra të hebrenjve si dhe dhjetëra mijëra qytetarë të tjerë të dyshuar si komunistë ose zyrtarë të qeverisë sovjetike. Policët gjermanë dhe ukrainas dhe njësitë ushtarake gjermane i ndihmuan ata me vrasjet.

“Einsatzgruppe C”, nën komandën e Dr. Emil Otto Rasch, përbëhej nga 1.000 burra dhe udhëtoi në lindje përmes Ukrainës së bashku me përparimin e Ushtrisë Gjermane. Gjatë javëve të para të fushatës, me ndihmën e ukrainasve, anëtarët e saj vranë burra hebrenj në qytetet dhe fshatrat Tarnopol, Dobromil, Sambor, Vinnitsa, Zhitomir, Beila-Tcharkov, Boguslav, Babi Yar, Uman, Lubny dhe të tjerë.

Vinnitsa u pushtua nga gjermanët më 19 korrik 1941.

Lexo edhe :  Eriksen i lënduar, Manchester United zyrtarizon transferimin e mesfushorit austriak

Masakrat

Fotografia e mbiquajtur “Çifuti i fundit në Vinnitsa” daton nga mesi i vitit 1941, kur gjermanët pushtuan rajonin e Vinnytsia. Gjatë periudhe 1941 – 1943, pati masakra të shumta të hebrenjve në rajon, përfshirë në vetë qytetin më 16 dhe 22 shtator 1941 dhe prill 1942, pas së cilës të kursyerit u dërguan në kampet e punës dhe lagja Yerusalimka u shkatërrua kryesisht.

Më parë, afërsisht 17,500 hebrej arritën të iknin në lindje me Ushtrinë e Kuqe në tërheqje. Hebrenjtë u detyruan të mbanin një shirit identifikues me Yllin e Davidit, dhe prona e tyre u konfiskua. Ata u mbyllën në zona të veçanta të qytetit dhe shumë u caktuan në punë të detyruar. Në fund të korrikut qindra burra hebrenj u vranë në varrezat në Vinnitsa. Deri në verën e vitit 1942, shumica e hebrenjve të mbetur në qytet ishin vrarë. Rreth 1.000 hebrenj u kursyen sepse ata u konsideruan si punëtorë thelbësorë që punonin në industritë vitale në qytet. Ata u transferuan në kampet e punës në Vinnitsa dhe Zhitomir. Shumë pak mbijetuan derisa Vinnitsa u çlirua në mars 1944.

Historia

Fotografia u qarkullua në vitin 1961 nga United Press (UPI) gjatë gjykimit të Adolf Eichmann. UPI e kishte marrë atë nga Al Moss, një hebre polak i cili e mori atë në maj 1945 menjëherë pasi u çlirua nga kampi i përqendrimit Allach nga Ushtria e 3 -të amerikane. Moss, që jetonte në Çikago në 1961, donte që njerëzit “të dinin se çfarë ndodhi në kohën e Eichmann”. Kopja UPI u botua në një faqe të plotë të “The Forward”.

Disa burime të mëvonshme thonë se imazhi origjinal fizik ishte në albumin e fotografive të një anëtari të Einsatzgruppe, ose ishte hequr nga xhepi i një ushtari të vdekur; dhe ai i shkruar në anën e pasme të tij ishte “Hebreu i fundit në Vinnitsa”, tani përdoret si emri i fotografisë.

Domethënia

Fotografia është bërë ikonike. Disa veçori janë të pazakonta në mesin e fotografive të njohura të Holokaustit: është marrë gjatë Holokaustit dhe jo pas përfundimit të tij, dhe me sa duket nga dikush që ka bërë pjesë në vrasje; ai përshkruan Einsatzgruppen në vend të kampeve të përqendrimit ose shfarosjes; fokusi është në një viktimë të vetme dhe jo në një shumicë.

Fotografia është riprodhuar, me shkallë të ndryshme të prerjes, në shumë libra dhe ekspozita muzeale rreth Holokaustit.

Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë...

Befason Maestro, ia thotë në sy Kristit: A vetëm një palë rroba ka babai yt

Mbrëmë, një nga banorët me të pëlqyer të shtëpisë së Big Brother Vip Albania u vu para një zgjedhje, ai kishte për detyrë që...

I ftohti ekstrem mbërthen Shqipërinë, ja çfarë do ndodhë me temperaturat në orët në vijim

Prej 24 orësh Shqipëria është përfshirë nga i ftohti polar, ku temperaturat anë zbritur disa grad nën zero. Ndërkohë që edhe në orët në vijim...

Përfshihet nga flakët kodra pranë vendit të shenjtë në Vlorë

Kodra e Kuzum Babasë në Vlorë është përfshirë nga flakët, ndërkohë që dyshimet e para janë se zjarri është vënë qëllimisht nga banorë të...

Lajme të tjera

Web TV