Trump padit mbesën e tij dhe “New York Times”, ja cila është arsyeja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Donald Trump ka paditur mbesën e tij dhe gazetën amerikane “New York Times”, për përfshirje në komplot tinëzar” me qëllim për të siguruar dokumente konfidenciale. BBC shkruan se në 2018 është shkruar një artikull ku pretendohej se ish-presidenti i SHBA-ve ishte i përfshirë në skema të dyshimta me taksa.

Në padi pretendohet se zonja Trump ka shkelur një marrëveshje e cila ia ndalonte zbulimin e dokumenteve. Ajo vetë kishte pranuar se ka qenë burim i lajmit të gazetës. Trump vazhdimisht i ka mohuar pretendimet që janë paraqitur në librin e mbesës dhe nuk kishte arritur që ta parandalonte botimin e tij, ndonëse kishte paraqitur padi për këtë qëllim.

Në një padi të re të paraqitur në një gjykatë shtetërore, gazetarët e gazetës “New York Times”, Susanne Craig, David Barsto dhe Russell Buettner, akuzohen për kontakte dhe punë me mbesën e ish-presidentit me qëllim të hakmarrjes personale kundër tij.

Një zëdhënëse e gazetës së njohur në SHBA e në mbarë botën tha se padia e ish-presidentit Trump është përpjekje për t’ua mbyllur gojën organizatave të pavarura mediale.


Të fundit

Trump padit mbesën e tij dhe “New York Times”, ja cila është arsyeja

Donald Trump ka paditur mbesën e tij dhe gazetën amerikane “New York Times”, për përfshirje në komplot tinëzar” me...

Juventus sot ‘në dorë të Rey Manaj’ për…mbijetesë!

Massimiliano Allegri po lufton me një nga fillimet më të këqija ndonjëherë. Në 18:30, Juventusi do të vizitojë Spezia për të provuar të ndryshojë...

Mblidhet Komiteti i Ekspertëve, ja çfarë vendosi për masat anti-COVID në vend

Komiteti Teknik i Ekspertëve gjatë mbledhjes së sotme, njoftoi se nuk do të ketë ndryshim masash për 2 javët në vazhdim. "Nga prezantimet që u...

Silva Bino: Është rritur numri i vaksinimeve të kryera gjatë kësaj jave! Gjirokastra me mbulesën më të mirë vaksinale

Shefja e departamentit të sëmundjeve infektive në QSUT tha se gjatë kësaj jave ka patur një rritje të numrit të vaksinimeve të kryera, kryesisht...

E ëma ka një kërkesë për Ronaldon: Para se të vdes dua…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Dolores Aveiro u shpreh se nëse Ronaldo nuk do ta mbylli karrierën te Sporting Lisbonë , djali i tij Cristiano...

Lajme të tjera

Web TV