Autoportreti i Frida Kahlo pritet të shitet për çmimin rekord

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një autoportret i Frida Kahlo pritet të shitet për një rekord në ankand të këtij viti në New York.

Autoportreti i “Diego y yo” (Diego dhe unë) ka një vlerë rreth 30 milionë dollarë, tha Sotheby’s në një deklaratë.

Kahlo pikturoi autoportretin bust, një format i popullarizuar për herë të parë gjatë Rilindjes Evropiane, kjo ishte një ndër veprat e saj më të famshme.

E përfunduar në 1949, pesë vjet para vdekjes së saj, “Diego y yo” është autoportreti i fundit i artistes së viteve 1940.

Pas martesës së saj të dytë me muralistin meksikan Diego Rivera – çifti u martua përsëri në vitin 1940 pasi u divorcuan një vit më parë – Kahlo u frymëzua nga subjekte që shkonin nga Aztekët dhe mitologjia Lindore e deri tek mjekësia dhe botanika. Ajo gjithashtu përshkroi çështjet e saj dobësuese shëndetësore dhe marrëdhënien e saj të trazuar me Rivera, duke krijuar një ikonografi personale në punën e saj.

Kahlo u takua me Rivera kur ajo i kërkoi të kritikonte punën e saj dhe uljet dhe ngritjet e marrëdhënies së tyre u bënë një temë kryesore e artit të saj./MCN.tv

Të fundit

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Sikur edhe Metën ta zënë në një kat të tetë!

Nga Frrok Çupi Në një kat të ulët nuk ka asnjë shans që të zihet Ilir Meta. Vetë la për të nënkuptuar se vilën e...

Lajme të tjera

Web TV