”Covid, këtë pranverë bëhet grip i thjeshtë”/ Befason krijuesi i AstraZeneca-s

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një nga krijuesit e vaksinës së Oxford-AstraZeneca, profesor Jon Bell befasoi me deklaratën e fundit kur tha se ka shumë gjasë që koronavirusi të mos pësojë më mutacione të rënda dhe me kohën të kthehet në një grip të zakonshëm.

Kjo sipas tij, mund të ndodhë që ne pranvere. “Me të kaluar dimri, gjërat mund të qetësohen”, ka thënë ai i cituar nga BBC. Ekspertët sqarojnë se viruset kanë tendencën të bëhen më pak virulente gjatë kohës që qarkullojnë në popullatë dhe për këtë arsye besojnë se nuk perse të ketë një variant më të rëndë të Sars-CoV-2.

Një ditë më parë, edhe ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn deklaroi se pandemia mund të përfundojë deri në pranverën e vitit 2022. Atëherë do të arrihej imuniteti i tufës, tha ai në një intervistë.

“Nëse nuk del asnjë variant i ri virusi kundër të cilit nuk të mbron vaksinimi, gjë që ka shumë pak gjasa, atëherë ne do ta kemi kapërcyer pandeminë në pranverë dhe mund të kthehemi në normalitet,” u shpreh politikani i CDU. Spahn i mëshoi idesë se vaksinim është padyshim mënyra më e sigurtë për të arritur imunitetin masiv që garanton mposhtjen e sëmundjes.


Të fundit

”Covid, këtë pranverë bëhet grip i thjeshtë”/ Befason krijuesi i AstraZeneca-s

Një nga krijuesit e vaksinës së Oxford-AstraZeneca, profesor Jon Bell befasoi me deklaratën e fundit kur tha se ka...

Ishte infektuar me Covid/ Punonjësit e spitalit lanë shtatzënën të priste në parking, humb foshnjën

Një grua shqiptare shtatzënë e infektuar me Covid ka pohuar se ka humbur foshnjën e saj pasi u detyrua të priste dy orë e...

Përmbyset trajleri në dalje të Kavajës, Policia: Përdorni rrugët alternative!

Në aksin rrugor Kavajë-Durrës, në dalje të Kavajës, pasditen e sotme është batuar një trajler, pa shkaktuar probleme në njerëz, por vetëm me dëme...

Situata e COVID-19/ Regjistrohen 768 raste të reja, rritet numri i viktimave në 24 orët e fundit

Rastet e reja me COVID-19 në vend kanë pësuar një ulje të lehtë. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 768 raste të reja nga...

Testi psikologjik/ Ja çfarë tregon çakra juaj e preferuar për ju

Sipas gjuhës së lashtë sanskrite, fjala “chakra” do të thotë “rrotë” ose “disk”. Në yoga dhe meditim, ky term i referohet energjisë në të...

Lajme të tjera

Web TV