Studimi/ Delfinët rivalizojnë inteligjencën njerëzore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Secili ka “zërin” e vet, i cili llogaritet si emër. Ata kanë pauza, timbrin dhe volumin e zërit. Komunikimi shërben gjithashtu për të mbrojtur femrat.

Delfinët flasin, njësoj si njerëzit. Ata kanë një timbër të zërave të tyre, një kohëzgjatje të secilës fjalë, një spektër tingulli dhe një frekuencë. Çdo delfin ka “zërin” e vet, ky është emri i tij, dhe për këtë arsye identiteti i tij. Ata janë gjithashtu, ndryshe nga njerëzit, shumë të sjellshëm: nuk bërtasin, nuk mbivendosin zërat njëri mbi tjetrin dhe nuk ndërhyjnë para se tjetri të ketë mbaruar së foluri.

Këto rezultate të jashtëzakonshme u arritën nga studiuesit e Institutit Rus të Rezervave të Natyrës Karadag, të cilët kështu demonstruan se si delfinët janë në gjendje të shtojnë veti të shkëlqyera gjuhësore në inteligjencën e lartë.

Si flasin delfinët?

Studimi rus u përqendrua te dy delfinë, Yasha dhe Yana, këta janë emrat e tyre, cetace të Detit të Zi, protagonistë të një kërkimi të jashtëzakonshëm, i cili zgjati disa vjet, e që demonstron pa mëdyshje diçka që nuk e dinim: gjuha e delfinëve është shumë e ngjashme me atë të njerëzve. Ashtu si ne, ata së pari dëgjojnë dhe pastaj përgjigjen. Ngrenë zërin kur kanë diçka për të vënë në dukje. Ata i lidhin fjalët për të formuar një fjali.

Komunikimi midis delfinëve ka qëllime të ndryshme, dhe ndër to mbrojtja e specieve dhe mbi të gjitha mbrojtja e femrave. Meshkujt delfinë tursiopë, disa nga delfinët më të përhapur në botë, mblidhen në grupe prej katër deri në pesë persona, shkëmbejnë informacione të dobishme dhe komunikojnë paralajmërime në rast rreziku për femrat. Si ia dalin? Me alfabetin e tyre, një seri klikimesh, të përsëritura nga 2 deri në 49 herë, me të cilat ata formojnë fjalitë e tyre. Për më tepër, çdo delfin ka “zërin” e vet, i cili funksionon si emri i një burri, i aftë të dallojë secilin ekzemplar nga tjetri.

Lexo edhe :  Policia italiane kap "mat" shqiptarin me më shumë se 7 kg drogë, arrestohet 29-vjeçari

Inteligjenca e delfinëve

Studimi, i botuar në revistën Mathematics and Physic, u krye duke regjistruar bisedat në pishinë midis Yasha dhe Yana, dhe më pas duke vazhduar në një ekzaminim të kujdesshëm dhe të zgjedhur të përmbajtjes. Fjala bisedë mund të duket e papërshtatshme, por në realitet është një dialog, me kohët, tonet, pauzat që ne burrat përdorim.

Kafshët më inteligjente në botë

Në renditjen e kafshëve më të zgjuara në botë, delfini shfaqet në vendin e tretë, pas shimpanzesë (numri një) dhe derrit (vendi i dytë). Niveli shumë i lartë i inteligjencës së delfinit varet pikërisht nga aftësitë e larta komunikuese, dhe për këtë arsye nga efektiviteti i gjuhës së tij. Për shkak se ai mund të flasë aq mirë, gjithashtu është në gjendje të mësojë aftësi teknike (i dini lojërat dhe ushtrimet që bëjnë delfinët në vaska?), të lidhet me të tjerët, të jetë i shoqërueshëm. Të gjitha cilësitë që, të marra së bashku, nënkuptojnë edukim dhe inteligjencë.

Delfinët komunikojnë

Ndërsa shkencëtarët rusë janë përqendruar në studimin e inteligjencës së delfinëve, shkencëtarët amerikanë kanë hapur një front tjetër për të mbrojtur këtë krustace të mrekullueshme. Kanë kërkuar që të shmangin notimin e vazhdueshëm në shoqërinë e tyre, siç reklamohet nga disa kompani turistike, dhe po arrijnë që, për shembull, në detet e Ishujve Hauai të mos jetë më e mundur të notosh me delfinë çdo ditë. Arsyeja? Ata kanë nevojë për tetë orë gjumë në ditë, dhe ju nuk keni pse i shqetësoni vazhdimisht.

Përgatiti L. Veizi / Burimi Nonsprecare.it


Të fundit

Tentuan të kalonin kufirin me dokumente të falsifikuara, në pranga 3 persona në Rinas

Tre persona kanë rënë në prangat e policisë kufitare, pasi po tentonin të kalonin kufirin me dokumente të falsifikuara. Sipas...

Studimi/ Delfinët rivalizojnë inteligjencën njerëzore

Secili ka "zërin" e vet, i cili llogaritet si emër. Ata kanë pauza, timbrin dhe volumin e zërit. Komunikimi shërben gjithashtu për të mbrojtur...

Augusti, perandori i parë i Romës “nën hijen” e Cezarit

Augusti, i njohur si Cesar Augustus ose Octavian, ishte stërnipi i gjeneralit të shquar romak Jul Casarit të cilin ai e birësoi si djalë...

SHBA miraton dozën e tretë të Pfizer, ja grupet që përfshihen

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar dozën përforcuese të vaksinës Pfizer për personat mbi 65-vjeç dhe për ata që dozën e fundit të...

Lajme të tjera

Web TV