U rrah dhe u mbajt në frigorifer derisa vdiq, mediat zbardhin detaje tronditëse nga vrasja e shqiptarit në burgun grek

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vdekja e Ilia Karelit, shqiptarit që u vra në burgjet greke 7 vite më parë është risjellë sërish në vëmendje. Mediat greke kanë publikuar ditën e sotme foto nga vendi ku ndodhi ngjarja si dhe të korridoreve të burgut kur Kareli po dërgohej në dhomat e torturës.

Në lidhje me këtë çështje u çuan për gjykim 14 persona. Gjyqi i thirrur në vitin 2016 u shty dhe më pas 6 prej tyre u dënuan me 5 vite burg, tre të tjerë deri në 6 vite burg, ndërsa gardiani dhe një prej rojeve u dënuan me 7 vite burg.

Detajet rrëqethëse janë risjellë sot nga Prothothema,gr. Dosja e kësaj çështje paraqet arsyen e vendimit për burgosjen e zyrtarëve të burgjeve.

97 minuta në atë që cilësohej si “frigoriferi” i burgut torturuan deri në vdekje Ilia Karelin në atë kohë 42-vjeç. Ai mundi të mbijetonte më pak se 7 orë e gjysmë. Kareli u dërgua në këtë dhomë në orën 15:40 dhe u gjet i vdekur në 23:15, ndërsa nuk përjashtohet që ai të ketë vdekur më herët se në orën kur u gjet i pajetë.

Kareli më herët ishte dhunuar. Ai u dërgua në qelinë e tij deri në atë pikë sa mezi qëndronte në këmbë.

Dyshohet se revoltimi i gardianëve të burgut erdhi pas vrasjes së kolegut të tyre disa ditë para ngjarjes në burgun e Malandrinos, në një moment tensioni për refuzimin e lejes. Kareli kishte qëlluar me thikë George Tsironis duke i shkaktuar plagë të shumta e për pasojë ai ndërroi jetë


Të fundit

Supermodelja Linda Evangelista deformohet nga ndërhyrjet: Jam bërë e paidentifikueshme (Foto)

Ish-supermodelja Linda Evangelista ka rrëfyer se mbeti “e deformuar në mënyrë të përhershme” nga një reaksion trupor gjatë ndërhyrjes...

“Si u gdhive?”/ I moshuari “kapet mat” nga policët, teksa vadiste kanabisin në tokën e tij (Video)

Mëngjesi i këtij të moshuari në Fushë-Krujë ka nisur si çdo ditë duke vaditur kanabisin që kishte mbjellur në një cep are afër shtëpisë...

Parlamenti ukrainas miraton ligjin për oligarkët

Parlamenti i Ukrainës miratoi të enjten një ligj për personat e konsideruar si "oligarkë", që të regjistrohen e të qëndrojnë jashtë politikës. Ky zhvillim...

U kap me 7 kg heroinë në makinë, qeni antidrogë i bën “gjëmën” shqiptarit (Video)

Dy ditë më parë autoritetet italianë arrestuan një 38-vjeçar shqiptar në zonën e Brindisit pasi në makinën e tij iu gjet një sasi prej...

“Pastrimi i parave”/ Qeveria ndryshon ligjin, ja si do të deklarohet pasuria

Përveç politikanëve, gjyqtarëve dhe qytetarëve të lartë në vend të cilët janë të detyruar të deklarojnë pasuritë e tyre, mazhoranca ka përcaktuar qartë se...

Lajme të tjera

Web TV