Balluku në ministerialin e BE-SHBA, vëmendja tek ndryshimet klimatike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Reduktimi i dëmit që po shkaktojnë ndryshimet klimatike, ishin në qendër të diskutimeve në Ministerialin e Bashkëpunimit Transatlantik të Energjisë dhe Klimës të zhvilluar në Poloni. E pranishme në aktivitetin e organizuar nën kujdesin e Departamentit Amerikan të Energjisë, ishte edhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku.

Në fjalën e saj, ministrja Balluku ndau me të pranishmit eksperiencën e Shqipërisë për diversifikimin e burimeve të rinovueshme dhe sigurinë energjetike. Ajo tha se gjatë këtij ministeriali u diskutua për bashkëpunimin strategjik mes vendeve evropiane dhe SHBA, për masat e menjëhershme dhe afatgjata që duhen ndërmarrë për zvogëlimin e dëmit që shkakton ndryshimi klimatik një pjesë e konsiderueshme e mënyrave të prodhimit të energjisë.

Kjo nismë u krijua si një mundësi për rritjen e bashkëpunimit midis Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të Evropës Lindore dhe Qendrore për sigurinë e energjisë dhe kalimin në ekonomi të pastra, neutrale ndaj karbonit.


Të fundit

Balluku në ministerialin e BE-SHBA, vëmendja tek ndryshimet klimatike

Reduktimi i dëmit që po shkaktojnë ndryshimet klimatike, ishin në qendër të diskutimeve në Ministerialin e Bashkëpunimit Transatlantik të...

Rama takon drejtorin ekzekutiv të Pfizer: Na hapi dyert një vit më parë! Na mundësoi vaksinimin përpara të tjerëve

Kryeministri Edi Rama ka zhvillluar diën e sotme një takim me drejtorin ekzekutiv ë kompanisë Pfizer. I ndodhur në SHBA për shkak ë pjesëmarrjes në...

SHBA/ U pushua nga puna në supermarket, burri hap zjarr , vret 1 person dhe plagos 12 të tjerë

Një person ka mbetur i vrarë dhe 12 të tjerë janë plagosur pas një sulmi me armë në një supermarket në Tennessee, SHBA. Pas...

Veliaj nga Verona: Po punohet për një treg agro-ushqimor publik dhe me çmime më të ulëta se në privat

Kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj teksa ishte në një vizitë zyrtare në Verona për të tjera marrëveshje bashkëpunimi mes dy vendeve, u ndal...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në selinë blu, takim i papritur me kryedemokratin Lulzim Basha

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim pritet të zhvillojë një takim me kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Takimi mes Bashës dhe Kim është...

Lajme të tjera

Web TV