“Fulbright75”/ Ambasada Amerikane publikon deklaratën e pedagoges Londo: Nuk është vetëm një përfitim, është një status që…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasada Amerikane ka publikuar në faqen e saj zyrtare në facebook, një koment nga pedagogia e njohur Eva Londo për programin e studimit në SHBA, ‘Fulbright75’.

“Si një Studiuese Vizitore në universitetin Columbia, unë pata mundësinë të shihja metodologji të reja mësimdhënieje, mënyra të reja të krijimit të strukturave të klasave, si dhe mënyra krijuese ndërveprimi midis stafit dhe studentëve”, shprehet Londo ndër të tjera.

Deklarata e plotë:

| #Fulbright75 ” Të kesh mundësinë të studiosh apo të vizitosh një institucion akademik në Shtetet e Bashkuara dhe të jesh një pjesmarrës në Fulbright është një kombinim i shkëlqyer që sjell prestigj, respekt dhe sukses. Qoftë disa muaj apo një vit i plotë, studimi është shumë shpërblyes në rritjen akademike dhe profesionale, dhe akoma më shumë në përfitimin personal. Si një Studiuese Vizitore në universitetin Columbia, unë pata mundësinë të shihja metodologji të reja mësimdhënieje, mënyra të reja të krijimit të strukturave të klasave, si dhe mënyra krijuese ndërveprimi midis stafit dhe studentëve. Si kërkuese, unë kisha mundësinë të përdorja të gjitha burimet e bibliotekës, gjë e cila ishte shumë përmbushëse. Në nivelin personal, unë pata mundësinë të zhvilloja marrëdhënie më të ngushta me kolegë, të takoja njerëz nga prejardhje të ndryshme dhe të jetoja në mjedisin shumëkombësh të një qyteti të shkëlqyer. Mbi të gjitha, të qenurit një studiuese Fulbright, nuk është vetëm një përfitim, është një status që siguron kaq shumë përparësi gjatë periudhës së studimit dhe më pas, në rrugëtimin profesional”. Eva Londo, ish-pjesmarrëse në programin Fulbright


Të fundit

“Fulbright75”/ Ambasada Amerikane publikon deklaratën e pedagoges Londo: Nuk është vetëm një përfitim, është një status që…

Ambasada Amerikane ka publikuar në faqen e saj zyrtare në facebook, një koment nga pedagogia e njohur Eva Londo...

Të shtëna në Vlorë, i riu plagos vajzën me armë zjarri

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në Vlorë pak minuta më parë. Dyshohet se një vajzë ka mbetur e plagosur, pasi një djalë e...

Ministri i Brendshëm serb fyen Albin Kurtin: Për ta ndezur luftën duhet vetëm një budalla, ai ndodhet në Prishtinë

Ministri i brendshëm i Serbisë, Aleksander Vulin, ka folur për situatën e krijuar në veri pasi Republika e Kosovës është duke vendosur reciprocitetin e...

“I kam të dy para syve”/ Moderatorja e njohur tregon si zbuloi se burri po e tradhëtonte: E mora në telefon dhe i thashë...

Moderatorja Dajana Shabani ka rrëfyer në Glamour Zone momentin kur ka zbuluar tradhëtinë e ish-bashkëshortit të saj. “E dimë që ish-bashkëshorti të ka tradhëtuar po...

Tensione serioze në komunat me shumicë serbe në Kosovë, hidhen granata dore në Zveçan! Në Zubin Potok digjet një zyrë!

Jarinja dhe Bërnjaku, dy pikat kufitare në veri të Kosovës, për të gjashtën ditë vijojnë të jenë të bllokuara nga protestuesit të cilët në...

Lajme të tjera

Web TV