Pas 6 ditësh tensione në Veri të Kosovës, Kurti urdhëron mbledhjen e Këshillit të Sigurisë: Pikat kufitare do të digjeshin nëse…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka urdhëruar mbledhjen e Këshillit të Sigurisë pas 6 ditësh tensione në Veri të vendit për shkak të reciprocitetit të targave që vendosi qeveria e Kosovës me Serbinë.

Duke vlerësuar punën e policisë në veri të Kosovës, Kurti tha se nëse nuk do të ishin efektivët do të ishin djegur edhe pikat kufitare në Jarinje e Bërnjak ashtu si ndodhi në Zubin Patok.

“Paramendoni se çfarë do të ngjante në pikat 1 dhe 31 sikur të mos ishte aty policia speciale. Sulmet e sotme janë dëshmi se kjo është synuar edhe në pikat në Jarinje dhe Bërnjak. Sot u vërtetua se ne kemi pika kufitare sepse kemi njësi speciale të policisë. Asnjë incident në asnjë pikë kufitare në ditën e gjashtë të vendimit të qeverisë së Kosovës. Aty ku ka polici të Kosovës nuk ka incidente aty ku nuk ka polici ka incidente siç ndodhi në Zubin Potok”, tha ai.

Në lidhje me helikopterët dhe avionët luftarakë rusë dhe serbë që po dërgon Serbia në kufi, Kurti tha se këto janë provokime që tentojnë të nxisin konfliktin rajonal.

 


Të fundit

Pas 6 ditësh tensione në Veri të Kosovës, Kurti urdhëron mbledhjen e Këshillit të Sigurisë: Pikat kufitare do të digjeshin nëse…

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka urdhëruar mbledhjen e Këshillit të Sigurisë pas 6 ditësh tensione në Veri të...

“Bir i dy Shqipërive…”, Sokol Baraj vjen në film

Nga Ardit Rada Pak ditë më parë u shfaq premiera e filmit të ri dokumentar “Bir i dy Shqipërive” i regjisorit të njohur Ylli Pepo....

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se në 4875 testime kanë rezultuar 664 raste të reja me COVID-19. Po kështu ka pasur 10 humbje jete...

“Mjafton për të vrarë 50 milionë persona”/ Sekuestrohen 21 kg drogë carfentanil, arrestohet një burrë dhe një grua

Një burrë dhe një grua nga Kalifornia Jugore u akuzuan të enjten për atë që besohet të jetë kapja më e madhe e carfentanil...

Aston Villa mund Manchester United, Fernandes humb shansin për barazim

Manchester United ka humbur në “Old Trafford” përballë Aston Villa. Asgjë nuk shkoi sipas planeve për ‘Djajtë’ të cilët në minutat e fundit hodhën...

Lajme të tjera

Web TV