Përfundon procesi i legalizimeve në zonën e Lanabregasit, Tiranë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës Artan Lame, i shoqëruar nga drejtoresha Rajonale Tirana-Rurale, Risena Xhaja, ishin sot në Lanabregas të Tiranës për të përmbyllur procesin e legalizimit në këtë zonë kadastrale.

Kësaj rradhe Kadastra Shqiptare përdori një metodikë të re në procesin e punës, duke e fokusuar vëmendjen për rreth 1 muaj në këtë zonë edhe përmes mbajtjes së një zyre të lëvizshme në territor gjatë gjithë kësaj periudhe. Kjo u bë me qëllim që e gjithë zona të perpunohet në mënyrë shteruese dhe, nga ana tjetër, për të ndihmuar dhe asistuar qytetarët në të gjitha problematikat e tyre në çështjet e pronësisë.

Kjo eksperiencë e re dha rezultatet e veta të mira dhe në vijim do të zgjerohet më tej jo vetëm në Tiranë, por edhe në zona të tjera të vendit.

Në rastin e Lanabregasit u mbyll procesi i legalizimeve për rreth 410 objekte, ndërsa ajo që mbeti problem për këtë zonë është prania e rreth 45 objekteve pa leje të identifikuara në terren nga ana e punonjësve të kadastrës, por që rezultojnë të mos kenë kryer vetëdeklarimin asnjëherë.

Në këtë çështje, drejtori Lame u shpreh para banorëve që vetëdeklarimi është hapi i parë dhe i vetëm që kërkohet nga banori për të shprehur vullnetin dhe dëshirën e tij për legalizimin dhe pa të cilin nuk mund të vijohet asnjë hap i mëtejshëm.

Pjesë e procesit të djeshëm në Lanabregas ishte edhe legalizimi i një pallati të ndërtuar që në vitin 2009 dhe braktisur nga subjekti ndërtues EMED Construction, pallat i cili ishte tërësisht i banuar. Nga procesi i legalizimit të tij përfituan 42 familje, banore të tij.

Megjithëse gjatë viteve të fundit në zonën e Dajtit dhe Qesarakës janë legalizuar rreth 75 pallate të braktisura nga ndërtuesit, ka ende shumë pallate që vuajnë këtë fenomen shoqërues të tranzicionit shqiptar.

Lexo edhe :  Ilda Lelo, një boksiere shqiptare për titullin “Kampione Bote”

Nga momenti i përfundimit të procesit të legalizimit, qytetarët janë të ftuar të aplikojnë në portalin e-Albania për të marrë në rrugë elektronike certifikatën e pronësisë.


Të fundit

Përfundon procesi i legalizimeve në zonën e Lanabregasit, Tiranë

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës Artan Lame, i shoqëruar nga drejtoresha Rajonale Tirana-Rurale, Risena Xhaja, ishin sot në Lanabregas...

“Fulbright75”/ Ambasada Amerikane publikon deklaratën e pedagoges Londo: Nuk është vetëm një përfitim, është një status që…

Ambasada Amerikane ka publikuar në faqen e saj zyrtare në facebook, një koment nga pedagogia e njohur Eva Londo për programin e studimit në...

Të shtëna në Vlorë, i riu plagos vajzën me armë zjarri

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në Vlorë pak minuta më parë. Dyshohet se një vajzë ka mbetur e plagosur, pasi një djalë e...

Ministri i Brendshëm serb fyen Albin Kurtin: Për ta ndezur luftën duhet vetëm një budalla, ai ndodhet në Prishtinë

Ministri i brendshëm i Serbisë, Aleksander Vulin, ka folur për situatën e krijuar në veri pasi Republika e Kosovës është duke vendosur reciprocitetin e...

“I kam të dy para syve”/ Moderatorja e njohur tregon si zbuloi se burri po e tradhëtonte: E mora në telefon dhe i thashë...

Moderatorja Dajana Shabani ka rrëfyer në Glamour Zone momentin kur ka zbuluar tradhëtinë e ish-bashkëshortit të saj. “E dimë që ish-bashkëshorti të ka tradhëtuar po...

Lajme të tjera

Web TV