Covid tek fëmijët dhe rifillimi i shkollave/ Flet mjeku i njohur italian

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Cilat janë simptomat dhe pse vaksina është e nevojshme

Me rifillimin e shkollës, ankthi tek prindërit për kthimin e fëmijëve të tyre në klasa rritet. “Shkolla, – thekson Dr. Andrea Campana, – është e sigurt, për aq kohë sa rregullat antikovid përsëriten”. Me variantin Delta, më ngjitës se ata të mëparshëm, por më pak agresiv, nuk pati rritje të rasteve tek të miturit. Sëmundja tek fëmijët vazhdon të shfaqet kryesisht në një formë të butë, dhe rastet e rënda janë të rralla. “Por, – shpjegon Campana, – nëse virusi vazhdon të qarkullojë, në pak muaj ne mund të kemi mutacione shumë më agresive të virusit. Edhe të vegjlit kanë të njëjtën të drejtë si të rriturit që të mbrohen përmes vaksinës”.

Por si sillet Covid tek fëmijët dhe, nëse është pozitiv, si menaxhohet kujdesi në shtëpi?

Dr. Andrea Campana, rastet e Covid tek të miturit në SHBA janë rritur në mënyrë dramatike javët e fundit. Cila është situata në Itali?

Për momentin situata është e qetë. Megjithatë, dy javë më parë, ne kishim një repart të plotë. Por këto situata që ndryshojnë kaq befas nuk më befasojnë. Situata është e ngjashme me atë të vitit të kaluar: në periudhën para verës ne kishim më shumë fëmijë të vegjël të shtruar në spital, por ata ishin kryesisht fëmijë nga shtëpitë e familjes, nga familje të huaja; në muajt e vjeshtës të shtatorit / tetorit situata ndryshoi: rastet e adoleshentëve italianë të shtruar në spital u rritën. Kjo shpjegon qartë se cila është tendenca epidemiologjike: rritja ose jo e rasteve pozitive lidhet me sjelljen, përdorimin e maskës, etj. Një gjë e rëndësishme për të thënë është se tani, ndryshe nga viti i kaluar, një përqindje e mirë e të rriturve dhe të moshuarve janë të vaksinuar, ndërsa tek fëmijët mbi 12 vjeç vetëm një përqindje e vogël janë. Prandaj është e qartë se presim një shtim të numrit të fëmijëve dhe të rinjve të pavaksinuar në javët e ardhshme”.

 A mundet që rihapja e shkollës të çojë në një kulm të rasteve midis të vegjëlve?

“Nuk do të shqetësohesha për shkollën. Tashmë vitin e kaluar ne pamë që shkolla nuk është një mjet për infektimin tek fëmijët. Në klasa respektohet distancimi, mësuesit janë shumë të mirë dhe të kujdesshëm për të mbajtur maskën tek nxënësit e tyre. Në shkollë ka respekt të madh për rregullat anti-Covid. Në vend të kësaj, është konteksti rreth shkollës që më shqetëson. Momentet më kritike jo vetëm ato të përjetuara në klasë, por ato jashtë, për shembull udhëtimi nga shtëpia në shkollë ose menaxhimi i pozitivëve (ndërhyrje në kohë në rast të shtimit të infektimeve dhe gjurmimit të kontakteve”.

Lexo edhe :  Olaf Scholz: Kush është politikani që mund të zëvendësojë kancelaren Angela Merkel

A shpresoni se vaksina mund t’u ofrohet edhe fëmijëve nga 0 deri në 12 vjeç?

“Ka disa studime të vazhdueshme mbi vaksinat Pfizer dhe Moderna në moshën nën 12 vjeç. Presim miratimin nga rregullatorët evropianë dhe italianë të ilaçit së shpejti. Unë besoj se vaksina është shumë e rëndësishme edhe tek fëmijët. Deri më sot kemi pranuar vetëm 30 nga 700 fëmijë në kujdes intensiv për shkak të sindromës inflamatore multisistemike post-Covid, MIS-C (Sindromi Inflammator Multisistemik tek Fëmijët). Ky sindrom nuk është “serioz”, por nëse virusi vazhdon të qarkullojë lirshëm te fëmijët (kategoritë aktualisht më të rrezikuara sepse nuk janë të vaksinuara), në pak muaj mund të kemi variante që janë më agresivë tek fëmija, dhe kjo mund të çojë në situata shumë më serioze se ato që kemi vërejtur deri më tani. Prandaj, është e drejtë të mbroni fëmijët ashtu siç bëhet me të rriturit. Vendimi për të vaksinuar ose jo fëmijët është një zgjedhje politike. OBSH është shprehur duke thënë se para se të vazhdoni me dozën e tretë dhe me fëmijët, do të ishte e këshillueshme që të vaksinohen vendet në zhvillim që janë ende në pritje të dozës së parë, sepse duke vepruar kështu zvogëlojmë qarkullimin e virusit dhe pengojmë lindjen të varianteve të reja. Ky është një vendim i drejtë dhe i pranueshëm, por si pediatër shpresoj që së shpejti të kryhet edhe vaksinimi i fëmijëve”.

Si reagon Covid tek të vegjlit?

“Dua të sqaroj një gjë: situata nuk ka ndryshuar sot në krahasim me fillimin e pandemisë, përqindja e fëmijëve pozitivë me Covid ka mbetur e njëjtë: pozitivët janë rreth 40% të numrit të përgjithshëm. Kishte vetëm një rritje të frekuencës, por kontekstuale për pjesën tjetër të popullsisë, me përhapjen e variantit Delta, domethënë, rastet midis fëmijëve u rritën sepse numrat në total u rritën. Përqindja e pozitivëve është gjithmonë e njëjtë, e njëjta vlen edhe për përqindjen e rasteve me forma të rënda: virusi nuk është bërë më “i parëndësishëm”, sepse sot dorëhiqemi nga fëmija, në përgjithësi, pas 3 ditësh (por vetëm sepse e dimë virus), as më “agresiv” (vetëm një përqindje minimale e fëmijëve zhvillojnë MIS-C). Përveç këtyre sindromave inflamatore multisistemike, fëmijët që bien brenda këtij 40%, mund të shfaqin edhe simptoma gastrointestinale, ndonjëherë të rëndësishme, të cilat simulojnë apendicitin, përfshirjen miokardiale ose hematologjike, pneumoni. Po flasim për forma më “interesante”, jo “serioze”, në krahasim me fëmijët që zhvillojnë vetëm një formë shumë banale të ftohjes, diarresë, dehidratimit, dhimbjeve të kyçeve dhe simptomave të tjera tipike të infeksioneve virale. Në përgjithësi, 1 në 3 fëmijë shtrohet në spital kur kanë sëmundje shoqëruese të rëndësishme, përndryshe trajtohen në shtëpi”.

Burimi: Today.it

Përgatiti: L.Veizi


Të fundit

Zbulohet relacioni që alarmoi Sigurimin e Shtetit/ Letra për Kadri Hazbiun: I dashur shoku ministër, shkrimtarit Teodor Laço i vijnë dollarë nga babai në...

Nga Dashnor Kaloçi Publikohen disa dokumente të panjohura arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit...

Viti i ri shkollor, Drejtori i Rendit Publik: Patrullim në çdo institucion

Drejtori i Rendit në Policinë e Shtetit, Ylli Vasili ka prezantuar masat dhe programin për vitin e ri shkollor. Vasili siguron se pranë çdo shkolle...

Covid tek fëmijët dhe rifillimi i shkollave/ Flet mjeku i njohur italian

Cilat janë simptomat dhe pse vaksina është e nevojshme Me rifillimin e shkollës, ankthi tek prindërit për kthimin e fëmijëve të tyre në klasa rritet....

Princesha japoneze refuzon postin mbretëror për t’u martuar me shokun e klasës

Princesha japoneze Mako, ka vendosur të heqë dorë nga një shifër prej 1 milionë dollarësh dhe nga statusi i saj mbretëror, për t’u martuar...

Rama rregullon marrëdhëniet me Kurtin: Vëllanë nuk e zgjedh, të lidh gjaku e shkuara dhe e ardhmja

Rama tha se me vëllanë të lidh gjaku, e shkuara dhe ardhmja, ndërsa të dy liderat shkëmbyen edhe një përqafim në përfundim të konferencës...

Lajme të tjera

Web TV