Kriza ekonomike në Afganistan, drejtori i përgjithshëm i Bankës Islamike: Sistemi afër kolapsit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Afganistani po kalon një krizë të rëndë ekonomike vetëm 1 muaj pasi talebanët erdhën në pushtet.

Drejtori i përgjithshëm i Bankës Islamike ka konfirmuar se sistemi është afër kolpasit. Sipas tij, kriza është ekzistenciale teksa thekson se nga frika tërheqje të mëdhaja po ndodhin nëpër banka dhe se shumica e tyre nuk funksionojnë më.

Duket se rolin më kryesor në këtë krizë po e luajnë ndërkombëtarët. 40% prodhimit bruto të Afganistanit vjen nga ndihmat e jashtme, por perëndimi që kur talebanët erdhën në pushtet kanë ngrirë të gjitha fondet.

Në Afganistan dita-ditës sa vjen dhe po qarkullon edhe më pak para dhe qytetarët po detyrohen të shkëmbejnë sendet për të siguruar ushqimet bazike.


Të fundit

Bllokohet faqja e Facebook-ut të kryeministrit Rama (Foto)

Në ditën kur në Tiranë mbërrin presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der leyen, është bllokuar faqja e Facebook-ut...

Kriza ekonomike në Afganistan, drejtori i përgjithshëm i Bankës Islamike: Sistemi afër kolapsit

Afganistani po kalon një krizë të rëndë ekonomike vetëm 1 muaj pasi talebanët erdhën në pushtet. Drejtori i përgjithshëm i Bankës Islamike ka konfirmuar se...

Veriu, tensione me shumë kalkulime

Në ditën e tetë të bllokadës në dy pikat kufitare në veriut e Kosovës, komuniteti ndërkombëtar vazhdon të bëjë thirrje për ulje të tensioneve,...

“Tronditet” Turqia, Ish-futbollisti i Fenerbahces dhe Leverkusenit vret një person dhe plagos 4 të tjerë (Video)

Turqia është shokuar nga vrasja gjakftohtë e një personi dhe plagosja e katër të tjerëve nga një ish-futbollist. Sezer Ozturk , ish-lojtar i Fenerbahce...

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen mbërrin në Tiranë, pritet nga kryeministri Rama

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen ka mbërritur në Tiranë ku po pritet me ceremoni nga kryeministri Rama në Pallatin e Brigadave. Në një...

Lajme të tjera

Web TV