Kurti “i plas bombën” Ursulës: Serbia donacione nga ju, militarizim nga Rusia

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk u kursye të fliste hapur në konferencën për shtyp me kryetaren e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen kur erdhi fjala për situatën në veri të Kosovës.

Pozicioni i Serbisë që kërkon afrimin me BE-në, pa lëshuar sakaq aleancat me Rusinë e Kinën, të cilat përkundrazi po i forcon, u theksua hapur nga shefi i ekzekutivit kosovar.

“Në pikat kufitare Bërnjak dhe Jarinjë ne nuk kemi marrë ndonjë vendim të ri përveçse po e zbatojmë një marrëveshje të vjetër. Fatkeqësisht, Serbia u përgjigj me forcë duke grumbulluar forca dhe mjete luftarake siç janë tanket dhe avionët ushtarakë të Rusisë”, tha Kurti.

“Fatkeqësisht ndodhemi në një situatë ku Serbia merr donacione nga BE-ja, madje edhe pa zbatuar vlera që do ta nxisnin të demokratizohej e jo të militarizohet nga Rusia e Kina”, shtoi ai. Kryeministri kosovar deklaroi po ashtu se në Zubin Potok janë pasojë e deklarata luftënxitëse të Vuçiç dhe se erdhën pikërisht pas demonstrimeve luftarake në kufi me Kosovën.


Të fundit

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Ambasada amerikane uron Festën e Çlirimit: Kujtesë për sakrificat e popullit shqiptar

Ambasada amerikane në Tiranë ka uruar sot festën e Çlirimit nga pushtimi nazist. Me një mesazh në “Facebook”, ambasada shprehet se ky rast shërben si...

Dita e Çlirimit, nis ceremonia te Varrezat e Dëshmorëve

Në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë po kryhen homazhe për të përkujtuar 78-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë, pas Luftës së Dytë Botërore. Në ceremoninë ku...

Lajme të tjera

Web TV