Serbia me fondet e BE-së dhe me armët moderne të Rusisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka mbajtur një konferencë të përbashkët për media me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, me të cilën kanë vizituar çerdhen “Cicërima” e cila është ndërtuar me financim nga IPA. Kryeministri Kurti ka vënë në dijeni Presidneten në lidhje me situatën në Veri të Kosovës. Ai tha se Serbia po bashkëpunon me rusinë, edhe pse fondet i merr nga Bashkimi Europian. Ai tha se Rusia furnizon Serbinë me mjete luftarake. “E njoftova për gjendjen në pikat kufitare. Ne nuk kemi marrë ndonjë vendim të ri në këtë drejtim, përveç se po e zbatojmë një dakodrim të vjetër. Fatkeqësisht Serbia reagoi me forcë, duke grumbulluar trupa të vija kufitare, duke përfshirë edhe tanke, mjete të tjera, përveç këtyre ka angazhuar edhe aeroplanë ushtarakë dhe helikopterë të prodhuar nga Rusia”, u shpreh ai. Shefi i ekzekutivit ka thënë se Kosova nuk ka fat tjetër përveç BE-së. “Fatkeqësisht ndodhemi në një situatë në të cilën në njërën anë merren donacione nga BE-ja, në anën tjetër Serbia përkundër që i merr këto fonde pa zbatuar vlera do të duhej që të demokratizohej e jo të militarizohej nga Kina e Rusia. Ne nuk kemi fat tjetër përveç BE-së, dhe nuk kemi kontinent tjetër përveç Evropës”, është shprehur kryeministri Albin Kurti. Kryeministri ka kërkuar që të dënohen sulmet në Zubin Potok e Jarinjë. “Kam kërkuar që të dënohen sulmet në Zubin Potok dhe Jarinjë, pasi janë sulmuar institucionet e Kosovës dhe ky sulm erdhi pas deklaratave luftënxitëse të presidentit të Serbisë”, theksoi Kurti.

Investimet

Kryeministri Albin Kurti tha se BE-ja është ndër donatorët me të mëdhenj në Kosovë, teksa theksoi se me Von Der Leyenin kanë diskutuar për shumë tema por me fokus ishte plani për investime ekonomike. “E vizituam çerdhen ‘Cicërima’ e cila është financuar nga IPA. BE-ja është ndër donatorët më të mëdhenj në Kosovë. Që dy dekada ka investuar në shumë fusha. Gjatë takimit të sotëm që patëm me presidenten e KE-së, Von der Leyen, biseduam për shumë çështje por fokusi ka qenë për përpjekjet që i kemi në përgatitje për plane për investime ekonomike”, tha ai.

Lexo edhe :  Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Liberalizimi i vizave

Kryeministri tha se në këtë takim kanë biseduar edhe për liberalizimin e vizave. “Kemi biseduar për procesin e integrimit të Kosovës në BE. Duhet të përgatitemi për aplikim për anëtarësim në mënyrë që të marrim edhe statusin e vendit kandidat. Biseduam edhe për vendimin e vonuar të BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën, biseduam edhe për situatën me COVID-19. E njoftova edhe për progresin që kemi shënuar me vaksnim. I jemi mirënjohës BE-së për mbështetjen e menaxhimit të pandemisë”, tha kreu i ekzekutivit.

 

 


Të fundit

Moti merr kthesë. Çfarë pritet nga nesër

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të dominojnë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit, duke sjellë në...

Arjan Çani thyen heshtjen, flet për herë të parë pas largimit nga Tv Klan

Lajmi se emisioni i së premtes “Zonë e Lirë”, nuk do të transmetohet më në Tv Klan bëri shumë bujë para pak muajsh. Kjo...

Greqia nuk gjen qetësi/ Një tjetër tërmet godet zonën e Tilos, ja sa është magnituda

Një tërmet me magnitudë 3.8 ballë të shkallës Rihter ka tronditur Greqinë. Tërmeti është regjistruar  në orën 15:14 në zonën detare në jugperëndim të Tilos...

Veliaj: Lajm i mirë biletimi elektronik! Krijimi i sistemit të koordinuar të transportit

Lëvizshmëria dhe sfidat aktuale të qarkullimit në kryeqytet, por edhe perspektivat e mobilitetit alternativ, ishin fokusi i takimit të organizuar nga Bashkia e Tiranës,...

Lajmi i fundit/ Ndërron jetë tragjikisht në fushë futbollisti 16-vjeçar i Trepça ’89

Një ngjarje e rëndë, por edhe e hidhur për futbollin kosovar ka ndodhur këtë të shtunë. Një lojtar junior i Trepça ’89 është ndar...

Lajme të tjera

Web TV