Anglia ndalon botox-in dhe rimodelimin e buzëve për moshat nën 18 vjeç

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nëse je nën 18 vjeç në Angli nuk mund të marrësh injeksion të toksinës botulinum , shpesh të njohura si Botox ose mbushës të buzëve për arsye kozmetike.

Një ligj i ri, ka hyrë në fuqi nga e premtja, synon të mbrojë të rinjtë nga dëmtimet e paqëllimshme pas vitesh përpjekjesh për të rregulluar industrinë e bukurisë jo kirurgjikale.

Por aktivistët thonë se rregullat nuk shkojnë aq larg. Vlerësimet e qeverisë tregojnë se deri në 41,000 procedura të stilit Botox u kryen në moshat nën 18 vjeç në Angli vitin e kaluar.

Dhe analiza, nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social, sugjeron se ka pasur deri në 29,300 procedura mbushëse dermale për nën 18 vjeç në 2017.

Para se legjislacioni i ri të hynte në fuqi në Angli, nën 18 vjeç ishin në gjendje të kishin procedura të stilit Botox dhe mbushës të lëkurës pa kontroll të moshës së tyre. Përditësimet mbi legjislacionin në Uells dhe Skoci priten në të ardhmen e afërt, ndërsa Irlanda Veriore nuk ka plane aktuale për të bërë ndonjë ndryshim.


Të fundit

Anglia ndalon botox-in dhe rimodelimin e buzëve për moshat nën 18 vjeç

Nëse je nën 18 vjeç në Angli nuk mund të marrësh injeksion të toksinës botulinum , shpesh të njohura...

Gjendet e pajetë nëna e peshëngritësit Pirro Dhima, dyshohet se ka vdekur para disa ditësh

Nëna e peshëngritësit Pirro Dhima, kampion i disa Lojërave Olimpike, është gjendur e vdekur në banesën e saj në Himarë. Lefteri Dhima jetonte e vetmuar...

Kamera regjistron momentin e sikletshëm/ Ishin duke bërë s*ks, gruaja bie nga ballkoni dhe përplaset mbi makinë (Video)

Aksidentet gjatë marrëdhënieve seksuale janë të shpeshta, megjithatë, ajo që i ka ndodhur një çifti në Kinë ishte gati tragjike. Teksa ishin duke kryer marrëdhënie...

U filmuan fshehurazi duke urinuar, pamjet u shpërndanë në faqet pornografike/ Vendimi i gjykatësit trondit gratë spanjolle

Një gjykatës spanjoll ka tronditur grupet e të drejtave të grave duke hedhur poshtë një rast që përfshinte gra që filmoheshin fshehurazi duke urinuar...

PD ngre komisionin hetimor për zgjedhjet, nëntë çështjet ku do të përqëndrohen

Partia Demokratike ka depozituar dje në Kuvend kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit, të cilat i konsideron si “masakër...

Lajme të tjera

Web TV