“Mos e teproni me antibiotikët”/ Mjeku Kalo tregon shenjat që ngatërrohen mes gripit dhe COVID-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vjeshta është sezon gripal dhe i sëmundje respiratore dhe duke qenë se ende jemi në pandeminë e koronavirusit, shenjat mes një grupi të thjeshtë dhe COVID-19 mund të ngatërrohen lehtësisht. Mjeku Tritan Kalo, me anë të një postimi në facebook, sqaron si të mos ngatërrojmë gripin normal me COVID-19.

Teksa bën apel që të mos teprohet në përdorimin e antibiotikëve, mjeku Kalo thotë se shenjat klinike si dhimbje fyti, vështirësi në gëlltitje, dhimbje koke, dhimbje kyçesh e muskujsh, temperaturë, kollë e thatë, këputje trupore, djersë, etj, janë pothuajse të njëjta si për gripin stinor, ashtu dhe për Covid, por kjo nuk duhet të shkaktojë panik.

“Kohë kovidiane….3.10.2021….Gradualisht kemi hyrë në Stinën e Infeksioneve Respiratore të shumta dhe të shpeshta, nga kataret e vijave të sipërme të frymëmarrjes (faringite, laringite , trakeite) deri në prekjet e vijave të poshtme të frymëmarrjes (bronkite, bronkopneumoni e pneumoni)…..Tonsilat/ bajamet si “vija e parë” e përballjes me shkaktarët e këtyre infeksioneve, acarohen e infektohen edhe ato shumë shpesh….

Në shumicën e tyre këto infeksione janë të natyrës virale dhe shumë më pak të natyrës bakteriale, ÇKA nuk e justifikon aspak dhënien vend e pa vend të Antibakterialëve/Antibiotikëve në këta të sëmurë të çdo moshe qofshin ata….

Shenjat klinike si: dhimbje fyti, vështirësi në gëlltitje, dhimbje koke, dhimbje kyçesh e muskujsh, temperaturë, kollë e thatë më shpesh se ajo produktive, këputshmëria trupore, djersë, etj. vërehen në shumicën e tyre, çka shpesh ato konfondohen me infeksionin nga virusi i Sars-Cov2/Covid-19….

GRIPI stinor edhe ai është pas dere, ndaj KUJDES miq, kolegë, dashamirës e bashkëkombas të MOS PANIKOHEMI sepse jo çdo infeksion i vijave të sipërme dhe të poshtëme të frymëmarjes, në muajt në vijim është një infeksion i shkaktuar nga virusi i “flamës mbarëbotërore” Sars-Cov2/Covid-19….VETNDËRGJEGJËSIMI është kyçi në përballjen me infeksionet e mësipërme. Vera dhe dëshira për të përftuar nga gjithshka që ofron kjo stinë, bëri që vetëndërgjegjësimi ynë të nënvlerësohej, por Vjeshta duhet të na e rizgjoj e përshkallëzoj vetëndërgjgjësimin për mundësitë tona në lidhje me parandalimin ose uljen e rrezikut të infektimit prej virozave stinore……

Lexo edhe :  Franz Josef Shtraus, tre vizitat e kryeministrit bavarez në Shqipëri

MASAT e kurdokohëshme në parandalimin ose uljen e shpeshtësisë së këtyre infeksioneve MHD (Maskë e përdorur në mjedise të mbyllura e të mbipopulluara; Higjenë sa më e mirë personale e të mjediseve publike; Distancim fizik kur dhe kurdo që është e mundëshme)….VAKSINIMI luan edhe ai një rol të rëndësishëm si në përballjen me infeksionin nga Sars-Cov2/Covid-19 po ashtu edhe ndaj Gripit stinor, sidomos në grupet e riskut: ekstremet e moshave, në diabetikët, në të sëmurët me sëmundje kronike kardiake, renale, hepatike, shtatzënat, etj….

MOS HEZITONI të vaksinoheni ndaj dhe mos u bëni pre e mëndjeçoroditurve…..JETA e çdo shqiptari është e paçmimtë për vetë atë, për familjen, për shoqërinë tonë dhe të gjithë Shqiptarinë….Të gjitha këto masa të konbinuara të respektuara së bashku, do t’a bëjnë të mundshme që edhe KOHËSHTRIRJA e pandemisë së Sars—Cov2/Covid-19, të mos i tejkaloj ato të pandemive të ngjashme me të, dhe që BALLAKUMET e Elbasanit të ditës së Verës, të mundet t’i shijojmë me pandeminë e strehuar në “strehëzën e rasteve sporadike”, sikundër edhe ka ndodhur deri më tash me viruset e pandemive të tjera…. Together forever!!!”, shkruan Kalo.


Të fundit

Londër/ Gjendet i vdekur djali i ish-presidentit të ekipit italian, vetëm 23-vjeç

Ish-pronari i ekipit të Palermos, Maurizio Zamparini dhe familja e tij janë duke përjetuar një dhimbje të madhë, pasi...

“Mos e teproni me antibiotikët”/ Mjeku Kalo tregon shenjat që ngatërrohen mes gripit dhe COVID-19

Vjeshta është sezon gripal dhe i sëmundje respiratore dhe duke qenë se ende jemi në pandeminë e koronavirusit, shenjat mes një grupi të thjeshtë...

Rritja e çmimit të energjisë/ Rama: Shqipëria nuk i shmanget dot kësaj furtune globale

Kryeministri Edi Rama në mesazhin drejtuar shqiptarëve në lidhje me krizën energjetike tha se edhe Shqipëria si të gjitha vendet e tjera, është e...

Rama jep paralajmërimin: Kemi përballë një krizë të jashtëzakonshme energjitike, do përballemi me çmime marramendëse

Kryeministri Edi Rama iu është drejtuar këtë të diel shqiptarëve me një mesazh të rëndësishëm, që lidhet me krizën energjetike, që sipas tij, ka...

Pamjet pushtojnë rrjetin/ A ka Amerika një mjet fluturues sekret? (Foto-Video)

Shefi i kompanisë amerikane të prodhimit të armëve dhe avionëve për ushtrinë, “Lockheed Martin” refuzoi t’iu përgjigjej pyetjes së gazetareve nëse SHBA kishte një...

Lajme të tjera

Web TV