Mungesa e shoferëve çoi Britaninë e Madhe në krizën e karburantit/ Qeveria përdor ushtrinë për furnizimin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Teksa Mbretëria e Bashkuar po përballet me një krizë të furnizimit me karburant për shkak të mungesës së shoferëve, duket se zgjidhjen e përkohshme e ka gjetur tek ushtria. Personeli ushtarak britanik po dërgon karburant në stacionet e benzinës, një përpjekje për të lehtësuar një krizë furnizimi të shkaktuar nga mungesa e shoferëve të kamionëve.

Rreth 200 personel shërbimi, përfshirë 100 shoferë, u vendosën të hënën për të ndihmuar në rritjen e dërgesave.

“Shoferët e ushtrisë kanë dalë jashtë. Njerëzit duhet ta dinë që ne po bëjmë gjithçka që mundemi”- tha kancelari Rishi Sunak për LBC Radio.

Mbretërisë së Bashkuar i mungojnë mijëra kamionistë për shkak të pandemisë koronavirus dhe një eksodi të punëtorëve të huaj pas largimit të vendit nga Bashkimi Evropian.

 

 

Mungesa ka ndikuar në zinxhirët e furnizimit për gjithçka, nga derri dhe benzina deri tek shpezët, ilaçet dhe qumështi, duke kontribuar në raftet e zbrazëta të supermarketeve dhe stacionet e karburantit të mbyllur.

Në të gjithë qytetet kryesore javën e kaluar, radhët u krijuan në shumë stacione mbushëse, duke shkaktuar bllokime të trafikut në rrugët e ngarkuara.

 


Të fundit

Mungesa e shoferëve çoi Britaninë e Madhe në krizën e karburantit/ Qeveria përdor ushtrinë për furnizimin

Teksa Mbretëria e Bashkuar po përballet me një krizë të furnizimit me karburant për shkak të mungesës së shoferëve,...

“Pandora Papers” publikon skandalin: Politikanët shfrytëzuan sistemin financiar për të shmangur taksat, tetë vende nisin hetime

Bota po reagon ndaj skandalit “Pandora Papers”.  Autoritetet në të paktën tetë vende kanë njoftuar se kanë nisur hetime mbi aktivitetet financiare të disa...

Tronditëse në Brazil/ Njerëzit ushqehen me kafshë të ngordhura (Foto)

Fotografitë tronditëse të brazilianëve të varfër që mbledhin ushqime nga një grumbull kafshësh të ngordhura, kanë nxjerrë në pah krizën e urisë që ka shkatërruar...

Nisin aplikimet për Lotarinë Amerikane, publikohet data

Nisin të mërkurën më 6 tetor, aplikimet për lotarinë amerikane DV-2023. Ashtu siç kishte njoftuar Ambasada Amerikane në Tiranë përmes një njoftimi në ‘Facebook’,...

“Foreign Policy” trondit Turqinë: Erdogani mund të mos jetë në gjendje të drejtojë vendin

Mediat botërore janë duke iu referuar gjithnjë e më shumë shëndetit të Presidentit të Turqisë Erdogan dhe fatit të AKP pas tij për shkak...

Lajme të tjera

Web TV