Rritja e çmimeve/ Spanja planifikon ngritjen e pagave me 2%

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria spanjolle planifikon rritjen e pagave me 2% për nëpunësit civilë në 2022, për ti ndihmuar ata të përballojnë rritjen e çmimeve të konsumit,  sipas një burimi qeveritar. Rritja e pagave do të duhet të ratifikohet nga kabineti dhe më pas nga parlamenti para fundit të këtij viti si pjesë e projekt -ligjit të buxhetit të qeverisë të vitit të ardhshëm.

Sipas qeverisë, rritja e çmimeve është kalimtare, por Banka e Spanjës ka paralajmëruar për efektet e raundit të dytë, të tilla si rritja e pagave. Paga minimale e Spanjës u rrit me 1.6% në shtator dhe qeveria planifikon rritje të mëtejshme gjatë 2022.

Pensionet ndërkohë do të rriten më 1 janar për t’iu përshtatur normës mesatare të inflacionit të vitit 2021, të cilën ekspertët vlerësojnë se do të jetë rreth 2.8%.


Të fundit

Rritja e çmimeve/ Spanja planifikon ngritjen e pagave me 2%

Qeveria spanjolle planifikon rritjen e pagave me 2% për nëpunësit civilë në 2022, për ti ndihmuar ata të përballojnë...

A është shkarkuar Ardi Veliu? Reagon kryeministria

Drejtori i komunikimit të kryeministrit Edi Rama, Endri Fuga i kontaktuar nga ABC, ka deklaruar se Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ardi Veliu nuk...

Humbi jetën nga COVID-19, Veliaj: Zëri i Kosta Grillos do i mungojë të gjithë tifozëve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ka shprehur ngushëllime familjes për ikjen nga jeta të Kosta Grillos. Veliaj përmes rrjetit të tij social...

Si po organizohet bota për krizën energjetike?

Në mungesë të një reagimi të përbashkët të Bashkimit Europian përballë krizës energjetike në Europë, çdo vend po shpalos strategjitë e veta: paketat e...

Video/ A është shkarkuar Ardi Veliu? Ministri Çuçi: Do ta merrni vesh kur…

Teksa vijon prej më shumë se dy orësh Komisioni i Sigurisë, demokrati Luan Baçi ka pyetur ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçi, nëse është shkarkuar...

Lajme të tjera

Web TV