Papa Françesku i turpëruar për skandalin e abuzimit seksual të Kishës Katolike Franceze

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Papa Françesku ka shprehur i turpëruar për veten dhe Kishën Katolike Romake për shkallën e abuzimit seksual të fëmijëve në Francë.

Duke folur në Vatikan, Papa Françesku pranoi dështimet në vënien e nevojave të viktimave në radhë të parë. Një raport i publikuar këtë javë vlerësoi se 216,000 fëmijë francezë ishin viktima të abuzimit klerik dhe fetar që nga viti 1950.

Studimi gjithashtu zbuloi se 330,000 fëmijë ishin viktima të abuzimit seksual kur personat jofetarë të përfshirë në kishë u morën parasysh.

“Ka, për fat të keq, një numër të konsiderueshëm,” tha Papa të Mërkurën, duke përsëritur fjalën “turp” disa herë.

“Unë do të doja t’i shprehja trishtimin dhe dhimbjen time viktimave për traumat që pësuan. Është gjithashtu turpi im, turpi ynë për paaftësinë e kishës për një kohë të gjatë për t’i vënë ato në qendër të shqetësimeve”, shtoi ai.

Papa Françesku gjithashtu u bëri thirrje të gjithë peshkopëve dhe eprorëve fetarë që të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme “në mënyrë që drama të ngjashme të mos përsëriten”.

Raporti i së martës ishte tregimi i parë shkatërrues i pedokriminalitetit në Kishën Katolike në Francë.

Papa tha se katolikët francezë duhet të sigurojnë që kisha të mbetet “një shtëpi e sigurt për të gjithë”./MCN.tv

Të fundit

Mungesa e përqendrimit, normalitet apo një sëmundje e re mendore?

Me siguri nuk ju ndodh rrallëherë që të humbisni krejt pa pritur në mendime teksa jeni duke kryer një...

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka vrarë babain e saj P.M. Sipas...

Ashpërsohen masat për ndotësit e mjedisit gjoba nga 13-26 milionë lekë për shkelësit

Ashpërsohen gjobat për të gjitha ato subjekte apo individë që shkaktojnë ndotjen e mjedisit apo hapësirave publike, por fokusi është vënë tek ndotja e...

PS fushatë anëtarësimesh të reja/ Veliaj: Rezultati është te kutia e votimit

Fushata e anëtarësimeve të reja në Partisë Socialiste ka vijuar edhe në Njësinë 7 në kryeqytet. Drejtuesi Politik i PS për Qarkunt e Tiranës, Erion...

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit i OKB-së ka bërë të...

Lajme të tjera

Web TV