Rama për median spanjolle: Ne meritojmë të ndërmarrim hapa dhe të fillojmë negociatat formale me BE

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeminiatri Edi Rama në një intervistë për median spanjolle “TVE” ka folur për rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE, duke theksuar faktin se arsyeja përse hapja e negociatave nuk është realizuar deri më sot është për shkak të mënyrës së si BE ka vendosur të punojë në rajon.

I pyetur lidhur me faktin nëse duhet të “hiqen qafe” disa perceptime që procesi të vazhdojë Rama tha se ato i përkasin të kaluarës dhe se perceptimi me realiteti janë shumë larg.

Kryeministri u shpreh se sigurisht puna që duhet të bëjnë vendet e rajonit për t’u bërë pjesë e BE është e madh, por sipas tij meritojnë të hapin negociatat.

Ne jemi vende që kemi ende shumë për të bërë për të përmbushur të gjitha kushtet për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, por ne meritojmë të ndërmarrim hapa të tjerë dhe të fillojmë negociatat formale. Perceptimet kanë të bëjnë me të kaluarën, me një komunikim që nuk është ende i rrjedhshëm, por mund t’ju ​​them se të gjithë po na thonë se ka një ndryshim të madh midis asaj që perceptohet dhe realitetit. Midis tyre turistët spanjollë që udhëtojnë në Shqipëri, gjithnjë e më shumë në numër. Sigurisht që ne duhet të vazhdojmë me reformat tona të modernizimit, me përmirësimin e qëndrueshëm të ekonomive dhe shoqërive tona, me ndërtimin e procesit institucional dhe, përfundimisht, me përparimin drejt përmirësimit të mjedisit ekonomik dhe social. Siç ju thashë, këto janë sfida për vendet që janë ende në mes të rrugës.“, u shpreh ai.

Gjatë intervistës u prekën edhe tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, për të cila Rama tha se janë pjesë e procesit.
Tensionet janë pjesë e një procesi. Ne nuk mund të presim që një proces paqeje të vazhdojë pa probleme dhe pa tension. Lajmi i mirë këtu është se tensionet rriten dhe bien ndërsa të dyja palët vazhdojnë të flasin dhe të përpiqen të gjejnë zgjidhjet e nevojshme për njerëzit. Nuk është si në të kaluarën. Ekziston një ndryshim i madh sepse tani ne kemi bashkëpunim rajonal, me takime të shumta dhe me takime paraardhëse. Sigurisht, Kosova është problemi i fundit i hapur dhe i pazgjidhur i trashëguar nga shpërbërja e ish -Jugosllavisë. Dhe, pa dyshim, njohja e tij si shtet sovran i pavarur i Serbisë është kapitulli i fundit në historinë e dhimbshme jugosllave.”, tha Rama

Lexo edhe :  A do fiken dritat? Rama: Do i kisha rënë shkurt; lajmet jepen në orën 15:00, në 19:00 errësirë

Intervistuesi: Një nga çështjet kryesore është njohja e Kosovës si vend dhe në mesin e 27 anëtarëve të BE -së ka disa që nuk e njohin atë, mes tyre edhe Spanja.

Kryeministri Rama: Ishtë e vërtetë, por ne e dimë mirë se pozicioni i Spanjës nuk ka të bëjë me ndonjë problem që lidhet me shqiptarët ose me vetë Kosovën, por me historinë e saj dhe problemet e saj të brendshme. Edhe pse duhet të jemi shumë të qartë: nuk ka asnjë krahasim të mundshëm, në asnjë mënyrë, midis problemeve të brendshme të Spanjës, në lidhje me pavarësinë ose lëvizjet separatiste, dhe ndarjen e Kosovës nga Serbia.

Intervistuesi: Sapo jeni takuar me presidentin e qeverisë spanjolle në La Moncloa, a keni nënshkruar një marrëveshje?

Kryeministri Rama: Po, ishte vizita e parë zyrtare dhe ndihem mirë sepse mendoj se ka një potencial të madh në marrëdhëniet tona dypalëshe. Ka shumë admirim për atë që Spanja ka arritur. Ai është një model për mënyrën sesi ai ka qenë në gjendje të mbijetojë një të kaluar shumë të errët për t’u bërë një shembull i ndritshëm për të tjerët. Nga ana tjetër, do të doja të nënvizoja angazhimin e zotit Sánchez, i cili ka qenë dëshmitar i momenteve të tmerrshme për shkak të luftërave dhe konflikteve në rajonin tonë dhe që ka atë ndjeshmëri për ta mbështetur atë. Në fakt, ai dëshiron që Spanja të jetë më e pranishme në zonë dhe ky është një lajm shumë i mirë për ne.


Të fundit

Rama për median spanjolle: Ne meritojmë të ndërmarrim hapa dhe të fillojmë negociatat formale me BE

Kryeminiatri Edi Rama në një intervistë për median spanjolle “TVE” ka folur për rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE, duke...

Përfundojnë procedurat, SPAK shpall zyrtarisht në kërkim ndërkombëtar Adriatik Llallën

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar procedurat ligjore dhe ka shpallur ne kërkim ndërkombëtar emrin e Adriatik Llallës. Policia i...

SHBA/ I riu ra nga një pallat i lartë mbi një makinë, shpëton mrekullisht (Foto)

Një ngjarje e pazakontë që për sytë e kalimtarëve ishte një mrekulli u shënua në Nju Xhersi. Mëngjesin e djeshme, një djalë i ri...

Dashuri e pakushtëzuar për qenin, 20-vjeçarja sakrifikon veten për t’i shpëtuar jetën

Një 20-vjeçare ka pësuar djegie të shumta duke u përpjekur të shpëtojë qenin, i cili ishte futur në ujërat termalë të Parkut Kombëtar Yellowstone,...

Shpallet gjendja e emergjencës në furnizimin me energji elektrike: KESH, OST dhe OSHEE pezullojnë investimet

Publikohen në faqen zyrtare të kryeministrisë vendimi i qeverisë për shpalljen e gjendjes së emergjencës në furnizimin me energji elektrike. V E N D I...

Lajme të tjera

Web TV