Fituesja e çmimit Nobel akuzon Facebook: Kërcënim për demokracinë, I njëanshëm ndaj fakteve dhe gazetarisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazetarja, Maria Ressa, së cilës javën e kaluar iu dha çmimi Nobel për paqen , ka nisur një sulm të ashpër ndaj  Facebook, duke akuzuar firmën e mediave sociale se ishte një kërcënim për demokracinë duke qenë “i njëanshëm ndaj fakteve” dhe nuk arriti të parandalonte përhapjen e dezinformimit.

Ajo tha se përmbajtja e tij i japin përparësi përhapjes së gënjeshtrave të mbushura me zemërim dhe urrejtje mbi faktet.

Ressa, e cila bashkë-themeloi uebfaqen e lajmeve Rappler, fitoi çmimin Nobel të premten për punën e saj në “mbrojtjen e lirisë së shprehjes”, së bashku me gazetarin rus Dmitry Muratov . Ressa tha se Facebook ishte bërë shpërndarësi më i madh i lajmeve në botë.

“Është i  njëanshëm kundër fakteve, është i njëanshëm kundër gazetarisë. Nëse nuk keni fakte, nuk mund të keni të vërteta, nuk mund të keni besim. Nëse nuk keni asnjë nga këto, nuk keni demokraci. ”- tha ajo.

 

Qortimi i Ressa erdhi disa ditë pasi ish -punonjësja Frances Haugen pretendoi se kompania vendosi fitime mbi njerëzit. Politikanët britanikë po ngrenë gjithashtu shqetësime në lidhje me aftësinë e Facebook për të mbrojtur fëmijët nga përmbajtja e dëmshme.

 


Të fundit

Fituesja e çmimit Nobel akuzon Facebook: Kërcënim për demokracinë, I njëanshëm ndaj fakteve dhe gazetarisë

Gazetarja, Maria Ressa, së cilës javën e kaluar iu dha çmimi Nobel për paqen , ka nisur një sulm...

Shqipëria mposht Hungarinë, Broja mban gjallë ëndrrën për në Botëror

Një tjetër fitore historike e Kombëtares shqiptare. Kësaj here kuqezinjtë fitojnë në Budapest 1-0 ndaj Hungarisë, duke mbajtur gjallë ëndrrën për një vend në...

Zbulimi i shkencëtarëve/ Printimi 3D i tumoreve, mundësi për kura të reja

Shkencëtarët izraelitë thonë se kanë mundësinë të ndërhyjnë më mirë ndaj një kanceri agresiv të trurit nëpërmjet krijimit të një modeli 3D të tumorit,...

Kriza energjetike, Libani në “zhytet” në errësirë prej disa ditësh

Libani po vuan prej ditësh nga mungesa e energjisë elektrike pasi dy termocentralet më të mëdhenj të vendit u mbyllën për shkak të mungesës...

Tensionet në Romë/ Qytetarët protestojnë kundër “Green Pass”, policia përdor gaz lotsjellës për të shmangur turmën

Policia italiane ka përdorur ujë dhe gaz lotsjellës për të larguar qindra njerëz që demonstruan në Romë kundër vaksinimeve të koronavirusit, duke i mbajtur...

Lajme të tjera

Web TV