“Squid Game”/ Shkollat apel prindërve: Mos lejoni fëmijët të shohin serialin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkollat ​​po paralajmërojnë prindërit që të mos i lënë fëmijët e tyre të shikojnë serialin horror të Netflix-it, “Squid Game” pasi disa nxënës u panë duke imituar skena të njëjta si në serial.

Seriali i Koresë së Jugut, i cili aktualisht është seriali më i shikuar në SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar përqendrohet në një shfaqje të lojërave imagjinare, në të cilën personazhet e varfër konkurrojnë në një seri lojërash me pasojë vdekjen për të fituar një çmim prej 27 milionë funtesh (31.7 milionë euro), shkruan DailyMail.

Shfaqja e diskutueshme tani ka ndikuar që shkollat t’iu kërkojnë prindërve të monitorojnë atë që fëmijët e tyre po shikojnë mes frikës së imitimit të personazheve të serialit.

“Sandown School” në Deal, Kent, tha se mësuesit u kishin dhënë nxënësve të tyre mësime shtesë mbi sigurinë në internet dhe rreziqet e shikimit të përmbajtjes që ‘nuk është e përshtatshme për moshën’ si përgjigje ndaj popullaritetit të serialit.

Një zëdhënëse e shkollës tha: “Ne jemi gjithmonë duke azhurnuar këshillat tona për prindërit dhe fëmijët, është diçka që ne po e përditësojmë vazhdimisht”.

“Si përgjigje ndaj këtij programi dhe të tjerëve ne kemi dhënë mësime shtesë për dhunën dhe dëmet në internet”.

Goodwin Academy, një shkollë tjetër në Deal, konfirmoi se ekipi i saj mbrojtës u kishte dërguar një letër prindërve në lidhje me shqetësimet rreth serialit. Një prind që jeton në Deal shkroi në rrjetet sociale: “Ne kemi marrë dy letra shkollore (fillore/të mesme) që paralajmërojnë prindërit rreth përmbajtjes së serialit ‘Squid Game’”.


Të fundit

Zgjedhjet lokale në Kosovë, Vuçiç: Serbët të luftojnë për të drejtat e tyre

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një konferencë për media pas një mbledhje që ka pasur me zyrtarë të...

Aksident në aksin Librazhd-Elbasan/ Trajleri përplas makinën, dyshohet për një viktimë dhe disa të plagosur

Një aksident ka ndodhur në aksin e rrugës kombëtare  Librazhd-Elbasan mbrëmjen e sotme. Mësohet se aksidenti ka ndodhur në Xibrrakë në një kthesë afër një...

Italianët kërkojnë referendum mbi legalizimin e eutanazisë, ja sa firma mblidhen

Në gjykatën kushtetuese në Itali janë dorëzuar më shumë se një milion e 200 mijë firma për të kërkuar një referendum mbi legalizimin e...

Sherr me sende të forta në Korçë, një i plagosur

Një konflikt i çastit në të cilin u përfshinë disa persona ka degraduar në dhunë fizike dhe në përdorimin e sendeve të forta. Sipas...

E rëndë në Berat, “Benz-i” përplas makinën, luftojnë për jetën 4 anëtarët e familjes

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin Berat-Dimal, në vendin e quajtur Moravë. Një mjet furgon mallrash, tip Benz, me targa AA 297...

Lajme të tjera

Web TV