Kaloi informacione sekrete brenda një sanduiçi/ FBI arreston inxhinierin e marinës amerikane bashkë me gruan e tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një inxhinier bërthamor i marinës amerikane dhe gruaja e tij u arrestuan dhe u akuzuan se janë përpjekur vazhdimisht për të kaluar sekrete në lidhje me nëndetëset bërthamore amerikane në një vend të huaj.

Jonathan Toebbe ka dërguar një paketë të dhënash drejt një vendi të panjohur në vitin 2020 dhe më vonë filloi të shiste sekrete në këmbim të dhjetëra mijëra dollarëve në kriptovalutë, ndaj një agjenti të fshehtë të FBI -së që paraqitej si një zyrtar i huaj, thuhet në deklaratën e Departamentit të Drejtësisë.

Gruaja e tij Diana e kishte ndihmuar atë gjatë gjithë kohës dhe vepronte si vëzhguese.

Mbi çiftin rëndon akuza për komplot dhe “shpërndarje të të dhënave të kufizuara”, sipas një kallëzimi penal.

Mediat e huaja bënë me dije se ata do të dalin të martën para gjykatës së Virgjinias.

 

 

 


Të fundit

Kërkesa e PD për 3 komisionet hetimore/ PS nuk do të votojë ‘Bechettin’, ja vendimi për dy të tjerët

Partia Socialiste duket se ka arritur në një vendim sa i përket kërkesës së Partisë Demokratike për ngritjen e...

Kaloi informacione sekrete brenda një sanduiçi/ FBI arreston inxhinierin e marinës amerikane bashkë me gruan e tij

Një inxhinier bërthamor i marinës amerikane dhe gruaja e tij u arrestuan dhe u akuzuan se janë përpjekur vazhdimisht për të kaluar sekrete në...

Ajnshtajn informon Ruseveltin mbi krijimin e bombës atomike

Në 11 tetor të vitit 1939, Presidenti i Shteteve te Bashkuara të Amerikës,  Franklin D. Roosevelt, pranon një letër nga Albert Einstein rreth bombës...

Mbesa e ish-presidentit Nishani, rrëfen vështirësitë në Milano: Nuk kisha bukë të haja

Mbesa e ish-presidentit Bujar Nishanit, Beniada së fundmi brenda mureve të shtëpisë më të famshme në Shqipëri ka rrëfyer një periudhë të vështirë të...

Ushqimet e vjeshtës që ju ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar

Ushqimi i vjeshtës është i pasur me antioksidantë, të cilët janë shumë të dobishëm në luftën kundër sëmundjeve të ndryshme, sepse parandalojnë oksidimin e...

Lajme të tjera

Web TV