Mbrëmje magjike në Festivalin Kulturor Klasik të Napolit, vlerësohen figurat e njohura shqiptare

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një mbrëmje magjike ka qenë ajo e festivalit klasik kulturor në Napoli.

Aktori i talentuar Valerio Lombardi, i shoqëruar nga Emanuela Tittocchia e talentuar dhe e bukur, hapi mbrëmjen përfundimtare të edicionit të njëzetë +1 të Çmimit të Festivalit Klasik të Napolit, i mbajtur në Kishën e bukur të Santa Maria delle Grazie në Marigliano, me fjalët e James Joyce:

“Të kërkojmë ngadalë, me përulësi, vazhdimisht të shprehim, të kthehemi për të shtrydhur nga toka e vrazhdë ose nga ajo që gjeneron, nga tingujt, format dhe ngjyrat, të cilat janë dyert e burgut të shpirtit tonë, një imazh i asaj bukurie që kemi arritur ta kuptojmë se ky është art. Një haraç i vërtetë për festivalin e artit që Klasiku Kulturor i Napolit ka festuar për njëzet vjet.

Shoqata Klasike Kulturore Napoli i jep mirënjohje çdo vit punës së profesionistëve që kryejnë aktivitetet e tyre në një mënyrë të veçantë dhe të shkëlqyeshme në sektorë të veçantë që përfaqësojnë 5 seksionet e çmimit, të ndarë si më poshtë:

Çmimi NCC për Seksionin Shkencor, Mjedisi dhe Seksioni i Territorit, Seksioni i Kulturës, Seksioni i Arteve Pamore dhe Seksioni i Argëtimit.

Me kalimin e viteve, personalitete me famë ndërkombëtare janë shpërblyer, vetëm për të përmendur disa, artistët Sebastian, Alfred Miloti, Vittorio Sgarbi, Helidon Xhixha, Pan Lu Sheng, Liu Rouwang, Zenh Yi, Melsi Labi, Michele Stanzione, Nacy Motta, pianisti Giovanni Allevi, gazetarët Mariluisa Busi dhe Tiziana Ferrario, valltarët Sabrina Brazzo, Giuseppe Picone, Alessandro Staiano, Annamaria Prina, Timofei Andrijashenko, Corona Paone, aktorët Massimo Andrei, Donatella Finocchiao, Gea Martire, Ricmoardo Recoardo, Geo Martim, Ricmoardo Reco Calopreste, Enzo Moscato, Manuele Morgese, Anna Mazzamauro, Isa Daniele, Srah Maestri, Lando Buzzanca, Imma Villa, Peppino Mazzotta, shkrimtarët Maurizio Di Giovanni, Claudio Volpe dhe shumë të tjerë.

Vullnetarët kulturorë të Klasikes Kulturore të Napolit të cilët 21 vjet më parë i dhanë jetë kësaj ngjarje të jashtëzakonshme kulturore që udhëtoi midis vendeve magjepsëse në rajonin e Campania nga Amfiteatri Romak në Nola në Villa Augustea në Somma Vesuviana, nga Pallati Aragonese në Palma Campania në të krishterët e hershëm të Bazilikave të Cimitile, nga Pallati Dukal i Avella në Pallatin Dukal të Somma Vesuviana, nga Seminari Vanvitelliano në Pallatin Episkopal të Nola, nga Muzeu Santa Sofia i Beneventos në Napoli Sotteranea, nga kishat e mrekullueshme të Palma Campania , për të përfunduar me Pallatin e mrekullueshëm Dukal, e për të përfunduar mbrëmjen e fundit, Marigliano zgjodhi Kishën e bukur të Santa Maria delle Grazie si vendndodhje.

Lexo edhe :  Shqipëria mposht Hungarinë, Broja mban gjallë ëndrrën për në Botëror

Emanuela Tittocchia me Valeri Lombardi ishin një çift në harmoni të plotë me pjesëmarrjen e shërbëtorit Gennaro Cassino.  Për pjesën kërkimore, u vlerësua profesoresha shqiptare Najada Hamza e arteve pamore në Akademinë e Arteve në Tiranë. Ajo është drejtuese e departamentit të Arteve Pamore në Akademinë e Arteve të Bukura të Tiranës, nënkryetare e senatit akademik, një grua që përfaqëson me pasion kultura shqiptare në botë.

Skulptori Alfred Miloti u shpall fitues i çmimit për seksionin ndërkombëtar të artit dhe kulturës. Gazetari shqiptar Skender Buçpapaj gjithashtu u vlerësua për arsye personale dhe nuk ishte i pranishëm në ceremoninë e dorëzimit.

Çmimi për pjesën e shkrimit u dha nga shkrimtari i ri Davide Vigore për aftësinë e tij për të përdorur shkrimin, duke e transportuar lexuesin në botën e fantazive dhe melankolisë së tij.

Muzikanti ukrainas EKA u shpërblye për Seksionin Ndërkombëtar të Muzikës i cili me muzikën e saj sjell këngë tradicionale ukrainase në të gjithë botën që flasin për dashurinë për vendin e saj dhe shpresën për një të ardhme më të mirë. Për pjesën e SHOW TV, çmimi iu dha aktores AGNESE LORENZINI protagoniste e Un Posto Al Sole. Për seksionin Botime, çmimi iu dha VOLODYMYR Petrashyk, i cili nuk ishte i pranishëm në mbrëmje për shkak të angazhimeve të papritura.

Për seksionin SKULPTURE NDËRKOMBTARE, u vlerësua OLEG PINCHUK, autor i shumë instalimeve artistike në të gjithë botën. Për pjesën MJEDISI DHE TERRITORIA, çmimi iu dha profesorit Gennaro CARILLO, profesor i plotë i historisë së mendimit politik në Departamentin e Shkencave Humane të Universitetit Suor Orsola Benincasa të Napolit. Për pjesën muzikore, producenti muzikor Lorenzo Maffia dhe drejtori i mbrëmjes paraqitën performancën e muzikantit Giovanni Block, të dhënë për seksionin e muzikës autore, me këngët e tij, të interpretuara me mjeshtëri, duke shprehur zemrën e vërtetë të Napolit, duke dërrmuar dëgjuesin në. një ritëm magjik, tërheqës.

Për pjesën LIGJORE, çmimi i jepet profesorit Umbero Gargiulo për kërkimin e tij të vazhdueshëm në fushën juridike dhe për studimet e tij të rëndësishme, të tilla si ato për mbrojtjen e profesionalizmit të punëtorëve.


Të fundit

Mbrëmje magjike në Festivalin Kulturor Klasik të Napolit, vlerësohen figurat e njohura shqiptare

Një mbrëmje magjike ka qenë ajo e festivalit klasik kulturor në Napoli. Aktori i talentuar Valerio Lombardi, i shoqëruar nga...

Goditje e rëndë për Kombëtaren, bomberi kuqezi rezulton pozitiv me COVID-19

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit tronditet përsëri nga COVID-19. Një tjetër titullar humbet sfidën kudër Polonisë dhe vë në vështirësi të mëdha trajnerin Edi Reja. Sulmuesi...

Rama konsultim publik me nxënësit në Shkodër: Le të ndryshojmë këndvështrimin për të ardhmen

Kryeministri Edi Rama ka vijuar pasditen e sotme me konsultimin publik me nxënësit këtë herë në Shkodër. Gjatë fjalës së tyre studentët ngritën shqetësimet e...

Tetori rozë/ Braçe solidarizohet : Ti që je burrë mos e lë nënën, gruan dhe vajzën pa një kontroll mbi kancerin e gjirit

Ish-Zv.kryeministri Erion Braçe është solidarizuar me muajin rozë të Tetorit, i cili është një muaj ndërgjegjësimi për kontrollet mbi kancerin e gjirit. Përmes një postimi...

OSHEE blen 6.4 milionë euro energji elektrike për një javë: Nuk e siguruam sasinë e nevojshme me dy ankande

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) njofton se ka zhvilluar sot dy ankande për blerjen e sasisë 44.400 MWh, e nevojshme për periudhën...

Lajme të tjera

Web TV