12 tetor 1492/ Kolombi zbuloi Amerikën, Vespuçi i vendos emrin kontinentit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Më 12 tetor 1492 eksploruesi Kristofor Kolombi e zbulon Amerikën. Pikërisht në këtë datë ekspedita e Kristofor Kolombit mbërrin në Bahamas të Karaibeve dhe  ishullin ku zbarkon ai e quan San Salvador. Kolombi, eksplorues gjenovez në shërbim të Spanjës, beson se ka arritur në Azinë Lindore apo në Indi. Edhe pas dy udhëtimeve të tjera në Hemisferën perëndimore – madje deri sa vdiq – Kolombi këmbënguli se kishte mbërritur në Indi.

Kristofor Kolombi ishte hulumtues dhe tregtar i cili i pari kaloi Oqeanin Atlantik. Ai mendonte se Toka është relativisht e vogël dhe se mundet me anije të arrihet deri në Lindje të Largët duke lundruar në drejtim të perëndimit. Vlersimi i tij i gabuar rreth madhësisë së Tokës, shkaktoi edhe në llogaritjen e rezervave ushqimore dhe të pijeve për një rrugë kaq të gjatë, vlerësim i cili ka mundur të shkaktojë edhe dështimin e ekspeditës së tij, por për fat të mirë, në rrugë e “pengoi” e papritura për atë kohë, kontinenti i panjohur, Amerika. Prapë se prapë Kolombi vdiq duke menduar se ka zbuluar rrugën për në Indi dhe jo kontinentin e ri, Amerikën, kur më vonë e vërtetoi Ameriko Vespuçi. Si për ironi u zgjodh emri i eksploruesit fiorentinas Amerigo Vespuçit për të emërtuar Kontinentin e ri.

 

Kalendari

 

1492 – Kristofor Kolombi zbuloi Amerikën.

1822 – Pedro I i Brazilit shpallet perandor i Brazilit.

1946 – Italia përshtat Himnin Kombtar të Mamelit si Himin e saj Kombëtar.

1968 – Guinea Ekuadoriale pavarësohet nga Spanja.

1984 – Kryeministrja angleze Margaret Thatcher mbijeton sulmin me bombë nga IRA.

1999 – Shpallet lindja e njeriut të 6 miliardtë në botë.

 

Horoskopi ditor, e martë 12 tetor 2021

 

Dashi

Me disa shqetësime ka të ngjarë të fillojnë kjo ditë. Mundohuni për të menaxhuar më mirë kohën që keni në dispozicion. Duhet të gjeni një kompromis të mirë që ju lejon për të realizuar ëndrrat tuaja dhe ambiciet. Përsa i përket sektorit profesional, një punë e re mund t’ju shfaqet në horizont.

 

Demi

Horoskopi për të martën do të jetë një ditë e qetë, sidomos në dashuri. Për ata që janë në çift, dashamirësia e Hënës ju mundëson qetësi dhe momente relaksi në shoqërinë e miqve. Momente pozitive parashikohen për beqarët të cilët janë në kërkim të dashurisë. Shfrytëzojeni momentin pasi jeni mjaft tërheqës dhe asgjë nuk do kalojë pa u vënë re.

 

Binjakët

Disa armiqësi do të bëjnë që ju të humbisni besimin në veten tuaj. Marsi në shtëpinë e gjashtë nuk do të bëjë asgjë për t’ju inkurajuar kështu ju do të përfshiheni nga një gjendje ku do tundoheni të hiqni dorë nga ambiciet tuaja. Por përballja me një person me përvojë do ju kthejë me këmbë në tokë dhe ju do ja dilni mbanë.

 

Gaforrja

Horoskopi për ju parashikon një ditë mjaft pozitive kjo si pasojë e favorizimit të Hënës në shenjën tuaj. Kujdes duhet të tregojnë ata që përpiqen për të frenuar entuziazmin tuaj, pasi ju do të keni arsyet e nevojshme për të mbrojtur veten nga ata që nuk besojnë në aftësitë tuaja dhe që përpiqen t’ju kufizojnë.

 

Luani

Vështirësitë e hasura për të arritur dëshirat tuaja janë shumë. Nëse jeni të dekurajuar, ajo që duhet të bëni është bërja e një analizë të kujdesshme mbi të mirat dhe të këqijat e situatës. Por duhet të tregoheni të kujdesshëm që objektiv për mundësitë reale të jetë suksesi. Ju duhet të përpiqeni për të realizuar planet tuaja të ardhshme.

Lexo edhe :  Si e vranë grekët patriotin, Kadri Gjata Kumbaro, kryetarin e Klubit “Bashkimi” të shqiptarëve te Janinës

 

Virgjëresha

Yjet për ju parashikojnë që këtë të martë të mbështeteni te Hëna dhe Plutoni. Nëse do të përballeni me disa vështirësi të papritura, mos u frikësoni, ju keni njohuri të shkëlqyera për t’i dhenë zgjidhje më shumë se një çështjeje delikate. Përsa i përket dashurisë, është koha për të hedhur më shumë dritë mbi natyrën e ndjenjave tuaja.

 

Peshorja

Tensionet e mundshme në dashuri mund të prishin këtë ditë ku kishit plotë qëllime të mira. Hëna dhe Urani janë kundër jush dhe kjo ju prek duke ju bërë të padurueshëm dhe reagimet tuaja të pamenduara do të shkaktojnë trazira në marrëdhënien tuaj. Megjithatë së shpejti ju do të arrini qëllimet tuaja. Financat paraqiten të stabilizuara.

 

Akrepi

Yjet për sot parashikojnë një ditë të qetë për ju. Këtë të martë jeni të favorizuar nga mbështetja e disa planetëve në favorin tuaj në qiellin astral. Vendimet do t’ju çojnë drejt qëllimeve tuaja, në mënyrë që të jeni optimist dhe të vendosur. Në dashuri kujdesuni të gjeni kohën e duhur edhe për partnerin, momente të bukura ju presin.

 

Shigjetari

Këto pushime kanë qenë të dobishme për ju për të reflektuar mbi atë që ju i konsideroni si vendime të mira që do të ndërmerren në lidhje me të ardhmen tuaj. Tani është koha për të vepruar, nuk paraqiten vështirësi. Shumë risi priten t’ju shoqërojnë në jetën tuaj të përditshme.

 

Bricjapi

Horoskopi për ditën e martë do ta ketë shumë të vështirë për t’ju mbështetur. Shumë planetë do t’ju duket sikur janë në armiqësi me ju, por në të vërtetë ata do ju ndihmojnë që të vendosni me kujdes për disa zgjedhje të rëndësishme që mund të ndikojnë në të ardhmen tuaj. Në dashuri mund të përjetoni një kohë krize në të cilën është e vështirë të rezistojë lumturia.

 

Ujori

Dita paraqitet pozitive dhe e qetë, ku ju do të jeni në gjendje të përfundoni disa vepra të vjetra që kanë mbetur ende pezull. Nëse ju keni dyshime në dashuri, do bënit mirë që të flisnit hapur me partnerin. Sot është një ditë e mirë për të rivendosur një dialog të mirë dhe për të gjetur mirëkuptimin. Për beqarët ka shumë variante takimesh me miq të rinj si dhe hapësira për flirtime.

 

Peshqit

Ju duhet të merrni sërish një pushim. Edhe pse festat kanë përfunduar, në të vërtetë ju keni pasur pak kohë të kuptoni se cilat janë dëshirat tuaja reale dhe ambiciet tuaja personale. Mundohuni për të krijuar një dialog të sinqertë me partnerin, i cili do të këshillojë rrugën e drejtë të lumturisë tuaj. Në planin financiar duket se gjërat po shkojnë në drejtimin e duhur, kjo ju jep mundësinë edhe për ndonjë shpenzim


Të fundit

12 tetor 1492/ Kolombi zbuloi Amerikën, Vespuçi i vendos emrin kontinentit

Më 12 tetor 1492 eksploruesi Kristofor Kolombi e zbulon Amerikën. Pikërisht në këtë datë ekspedita e Kristofor Kolombit mbërrin...

“Të pëlqen të hash apo të kërcesh?”/ Albi Nako kritikohet ashpër për bullizëm

Koreografi Albi Nako është kritikuar sërish në rrjetet sociale për sjelljen e tij ndaj një vajze në formatin "Të ka mami yll", në të...

Xhuzepe Verdi/ Kompozitori që ia kushtoi krijimtarinë bashkimit të Italisë

Në operat e tij të hershme, demonstroi simpati pë lëvizjen e Rilindjes e cila kërkonte bashkimin e Italisë...   ...Xhuzepe Verdi është kompozitori më i njohur...

Shkarkimi i Flamur Nokës, Basha: S’jemi peng i interesave personale, PD s’është bunker

Kreu i PD Lulzim Basha ka reaguar për herë të parë pasi ka shkarkuar Flamur Nokën nga posti i zv.kryetarit të komisionit  të sigurisë. “Nokës...

Lëvizte me armë dhe trafikonte drogë, ja çfarë i gjeti policia “rebelit” të Durrësit (Video)

Arrestohet një shpërndarës droge në Durrës, teksa policia ka sekuestruar 1 armë zjarri tip pistoletë, lëndë narkotike të dyshuar cannabis sativa, fara canabisi dhe...

Lajme të tjera

Web TV