Guvernatori Sejko: Në varësi të çfarë ndodh me çmimin e energjisë marrim masat me normën e interesit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në konferencën e mbajtur me drejtuesit e misionit të FMN në vendin tonë, Guvernatori Gent Sejko deklaroi sot se rritja e çmimeve të ushqimeve dhe lëndëve të para kanë sjellë rritje të inflacionit, por që sipas tij kjo situatë do të ketë efekt kalimtar.

Sejko tha se vendi ka pasur dhe do të ketë një rritja ekonomike më të lartë se parashikimet por që në fakt nuk ka sjellë punësim. Guvernatori garantoi se Banka e Shqipërisë do të marra masa me normën e interesit në varësi të asaj që do të ndodhë me krizën energjetike.

“Goditjet aktuale të ofertat nuk pritet të godasin në afatmesëm çmimet dhe nuk kërkojnë masa nga Banka aktualisht. Ekonomia në vitet në vijim do të jetë i ngadalë, por do të sigurojnë prodhim më të lartë, rritje punësimi, kthim të inflacionit në objektiv. Reduktimi i borxhit dhe konsolidimi fiskal do të rris mbrojtjen nga goditjet në të ardhmen”, tha Sejko.


Të fundit

Guvernatori Sejko: Në varësi të çfarë ndodh me çmimin e energjisë marrim masat me normën e interesit

Në konferencën e mbajtur me drejtuesit e misionit të FMN në vendin tonë, Guvernatori Gent Sejko deklaroi sot se...

E rëndë në familjen shqiptare/ 13-vjeçari vret babain, e pa duke dhunuar të ëmën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një familje nga Kosova pasi një 13-vjeçar ka qëlluar për vdekje babain e tij. Ngjarja ndodhi pasi djali...

E torturuan deri në vdekje në Greqi/ Rihapet çështja ndaj shqiptarit Ilia Kareli

Rasti i vdekjes së të burgosurit shqiptar në Greqi, Ilia Kareli, i cili ndërroi jetë pas torturave në Burgun e Nigritës në Mars 2014,...

Tjetër tronditje për Kombëtaren para sfidës para Poloninë, mesfushori titullar pozitiv me Covid

Një tjetër futbollist do t’i mungojë Kombëtares shqiptare në sfidën vendimtare ndaj Polonisë, që luhet këtë të martë në stadiumin “Air Albania” të Tiranës....

Habit Fifi, rrëfen arsyen e çuditshme pse e ka lënë i dashuri

Këngëtarja Fifi prej ditësh është bërë pjesë e Big Brother VIP Albania. Gjatë këtyre ditëve ajo ka zbuluar shumë më tepër se dihej rreth karakterit...

Lajme të tjera

Web TV