Kimikatet në shampo dhe kozmetikë shkaktojnë vdekje të hershme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ekspozimi ndaj një klase të zakonshme të kimikateve të quajtura ftalate ishte e lidhur me vdekjet e parakohshme, veçanërisht vdekjet e shkaktuara nga sëmundje të zemrës, u zbulua nga një studim i ri i botuar të martën në ‘Ndotjen e Mjedisit’.

Kimikatet e bëra nga njeriu gjenden në qindra produkte të konsumit, përfshirë kontejnerët për ruajtjen e ushqimit, shampon, kozmetikën, parfumin dhe lodrat e fëmijëve.

Për dekada, shkencëtarët kanë ditur se ftalatet mund të ndërhyjnë në funksionin e rëndësishëm të hormoneve.

Edhe ndërprerjet më të vogla hormonale mund të shkaktojnë efekte të rëndësishme, përfshirë çështjet e zhvillimit dhe riprodhimit, si dhe probleme me trurin dhe sistemin imunitar, tha Instituti Kombëtar i Shkencave të Shëndetit Mjedisor.

Ekspozimi ndaj ftalateve është lidhur në mënyrë eksplicite me obezitetin, diabetin dhe sëmundjet e zemrës në disa studime.

Trasande dhe kolegët analizuan të dhënat e më shumë se 5,000 të rriturve midis moshave 55 dhe 64 vjeç. Ata zbuluan se ata me nivelin më të lartë të ftalateve në urinën e tyre kishin më shumë gjasa të vdisnin më herët sesa pritej, veçanërisht nga zemra.

Ftalatet zakonisht i shtohen produkteve për t’i bërë ato më jetëgjata. Tubat e ndryshëm plastikë dhe disa lodra për fëmijë mund të përmbajnë kimikate, kështu që ato janë më të vështira për t’u thyer, dhe produktet kozmetike zakonisht përfshijnë ftalate për të ruajtur aromën.

Kimikatet përbëjnë një kërcënim nëse thithen ose gëlltiten, kështu që fëmijët janë veçanërisht të rrezikuar nga ekspozimi pasi kanë tendencë të vënë duart në gojë.

Në një email drejtuar Insajderit, Trasande ndau një listë këshillash për të mbajtur ftalatet jashtë shtëpisë tuaj:

-Përdorni kremra pa aromë dhe pastrues rrobash.

Lexo edhe :  Spanjë/ Qeveria u ofron 250 euro ndihmë financiare personave nën 35 vjeç për të paguar qiranë

-Përdorni pajisje pastrimi pa aroma.

-Përdorni gotë, çelik inox, qeramikë ose dru për të mbajtur dhe ruajtur ushqimet.

-Blini fruta dhe perime të freskëta ose të ngrira në vend të versioneve të konservuara dhe të përpunuara.

-Shmangni aromatizuesit e ajrit dhe të gjitha plastikat e etiketuara si Nr. 3, Nr. 6 dhe Nr.7.

-Shmangni plastikën me mikrovalë dhe për larjen e enëve në makinë.

Këshilli Amerikan i Kimisë, i cili përfaqëson industritë kimike, plastike dhe klorin në SHBA, i dërgoi CNN -së një deklaratë duke e quajtur studimin “në mënyrë të dukshme të pasaktë”, sepse ai i grumbulloi të gjithë ftalatet në një grup të vetëm në vend që të merrte parasysh dallimet në toksicitet./Mcn.tv


Të fundit

Kimikatet në shampo dhe kozmetikë shkaktojnë vdekje të hershme

Ekspozimi ndaj një klase të zakonshme të kimikateve të quajtura ftalate ishte e lidhur me vdekjet e parakohshme, veçanërisht...

I shpëtoi atentatit mbrëmë te Komuna e Parisit, zbardhet dëshmia e 22-vjeçarit: Nuk e pashë kush më qëlloi

22-vjeçari Redi Balla i shpëtoi një atentati mbrëmjen e djeshme te Komuna e Parisit, ku mbeti i plagosur, ndërsa dëshmia e tij nuk kanë...

13 tetor 1943/ Italia i shpall luftë Gjermanisë, Hitleri fut trupat në Romë

Më 13 tetor të vitit 1943, Italia i shpall luftë Gjermanisë, ish-partnere e saj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Me rrëzimin e Musolinit nga...

“Nëse Basha nuk njeh kuvendin”? Topalli: E kapin hopa bashkë me kunatin dhe e largojnë

Jozefina Topalli është e bindur që Lulzim Basha do shkarkohet nga Kuvendi, madje përdor frazën “do ta kapin hopa bashkë me kunatin dhe e...

Margaret Theçer, si mbijetoi nga një bombë vdekjeprurëse

Bomba e vendosur në Grand Hotel të Brighton nga IRA la 5 të vdekur dhe plagosur 34 të tjerë në Tetor 1984   Tridhjetë e shtatë...

Lajme të tjera

Web TV