Mbyllet edicioni i katërt i garave të Crossfit “Survivor Games” në Shqipëri, triumfojnë Era Dankshi dhe Ervis Tabaku

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Fundjavën që lamë pas, u zhvilluan në Parkun e Liqenit garat e Crossfitit në edicionin e katërt të kampionatit “Survivor Games”. Peshëngritja, forca dhe atletika vunë përballë njëri-tjetrit 39 pjesëmarrës nga 8 palestra të ndryshme të vendit, ku mes tyre kishte dhe garues nga Kosova.Garat ishin të ndara në dy ditë të ndryshme me 3 faza dhe dy kategori, femrat dhe meshkujt.

Kupën kampion për kategorinë e meshkujve e ngriti ish-sportisti dhe peshëngritësi Ervis Tabaku, i cili kryesoi dy nga 3 fazat e garave.
Për 32-vjeçarin që rreshton disa kupa dhe medalje si kampion europe dhe nënkampion bote në moshat 20-vjeçare për peshngritje, ky është viti i dytë rradhazi që fiton kampionatin e Crossfitit që zhvillohet në Shqipëri.

Çmimi i dytë shkoi për 22-vjeçarin Hatem Idrizllari ndërsa në të tretin u rendit Leonsjo Guma. Jo më pak spektakël dhe emocion dhuroi dhe kategoria e femrave ku vendin e parë e mori Era Dankshi me një performancë të lartë dhe epërsi në të gjitha garat.
Në vendin e dytë për femra u rendit Albina Drazhi e cila gjithashtu zhvilloi një garë me ritme të larta, ndërsa në vendin e tretë doli Frida Azisllari.

Kjo e fundit vërtetoi gjatë garave se mosha është vetëm një numër, pasi me 47 vite që mban mbi supe, arriti të kalonte çdo provë dhe të “rrëmbente” një vend në podium.


Të fundit

Mbyllet edicioni i katërt i garave të Crossfit “Survivor Games” në Shqipëri, triumfojnë Era Dankshi dhe Ervis Tabaku

Fundjavën që lamë pas, u zhvilluan në Parkun e Liqenit garat e Crossfitit në edicionin e katërt të kampionatit...

Nëna hidhet nga kati i 19-të me dy fëmijët, humbin jetën të tre

Një ngjarje horror ka ndodhur sot kryeqytetin e Rusisë, Moskë. Një nënë 34-vjeçare, e identifikuar si Olga Zharkova, është hedhur nga kati i 19-të...

Vidhte targat e makinave, arrestohet 40-vjeçari në Korçë (Detajet)

Policia e Korçës ka arrestuar një 40-vjeçar, pasi dyshohet të jetë autori i vjedhjes së targave të tre automjeteve. Në pranga ka rënë shtetasi Sh....

Do heqë dorë nga “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari tregon planet për të ardhmen

Arbër Hajdari ka deklaruar së fundmi se mund të heqë dorë nga “Fundjavë Ndryshe”. I ftuar tek “Rudina”, Hajdari tha se në të ardhmen...

Ambasadorja Kim takon Ahmetajn: SHBA, serioze në luftën kundër korrupsionit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim zhvilloi sot një takim me zv/kryeministrin Arben Ahmetaj. Përmes një postimi në Twitter, ambasadorja Kim shkruan se...

Lajme të tjera

Web TV