Tensionet në Mitrovicë, reagon Kurti: U bëj thirrje qytetarëve të mos bien pre e mediave serbe

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës , Albin Kurti ka reaguar për aksionin kundër krimit zhvilluar në Prishtinë, Pejë dhe në veri e jug të Mitrovicës, ku mbetën të lënduar gjashtë persona.

Kurti shprehet aksioni është zhvilluar në kuadër të luftës së kontrabandës, ndërsa sqaron se hetimet janë kryer me urdhër të lëshuar nga prokuroritë.

Ai thotë se  tashmë aksioni ka përfunduar dhe i bën thirrje qytetarëve në komunën veriore të Mitrovicës që të mos bien pre e disa mediave në Serbi që e mbrojnë krimin, korrupsionin dhe kontrabandën dhe duan ta politizojnë dhe etnizojnë atë.

Reagimi i plotë:

 

 

Aksion i Policisë kundër krimit e kontrabandës në Prishtinë, Pejë dhe në veri e jug të Mitrovicës.

Herët në mëngjesin e sotëm, Policia e Kosovës, me qëllim të luftimit të kontrabandës ka filluar operacione bastisjeje në disa lokacione të ndryshme në Prishtinë, Pejë e Mitrovicë (si në jug ashtu edhe në veri).

Këto veprime policore janë paraprirë nga hetimet intensive dhe janë me urdhër e të bashkërenduara me prokuroritë dhe gjykatat kompetente. Janë sekuestruar mallra e dëshmi të tjera që paraqesin edhe prova materiale.

Krimi dhe grupet kriminale nuk do të tolerohen dhe do të luftohen. Kontrabandën do ta luftojmë e do ta parandalojmë.

Aksioni i sotëm policor ka përfunduar. U bëj thirrje qytetarëve në komunën veriore të Mitrovicës që të mos bien pre e disa mediave në Serbi që e mbrojnë krimin, korrupsionin dhe kontrabandën dhe duan ta politizojnë dhe etnizojnë atë.


Të fundit

Iu hodhën shishe kokës polakëve/ FIFA dënon Shqipërinë: S’do tolerojmë

Pas ndeshjes së luajtur mbrëmjen e djeshme për eliminatoret e Kupës së Botës ka reaguar organi më i lartë...

Tensionet në Mitrovicë, reagon Kurti: U bëj thirrje qytetarëve të mos bien pre e mediave serbe

Kryeministri i Kosovës , Albin Kurti ka reaguar për aksionin kundër krimit zhvilluar në Prishtinë, Pejë dhe në veri e jug të Mitrovicës, ku...

Videoja rrënqethëse/ Djali i vogël vrapon drejt rrugës, autokambanja i kalon sipër, shpëton mrekullisht

Një skenë të frikshme ka regjistruar kamera e sigurisë në qytetin kinez Bonzhou, ku një fëmijë i vogël i cili vrapoi drejt rrugës shpëtoi...

Plas sherri në Lushnje, pronari i lokalit godet me thikë 41-vjeçarin

Një person është qëlluar me thikë në Lushnje mbrëmjen e djeshme. I plagosuri me inicialet G. D. 41 vjeç ndodhet në spital nën kujdesin...

Ministria e Arsimit paraqit planin në rast përkeqësimi të Covid-19: 500 mësues zëvendësues, 68 objekte arsimore të rindërtuara

Në seancën dëgjimore të thirrur nga opozita për masat e marra lidhur me fillimin e vitit shkollor, ministrja e Arsimit, Evish Kushi ka deklaruar...

Lajme të tjera

Web TV