Vaksina e parë kundër Covid-19 nga bima e duhanit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Medicago, një degë e kompanisë farmaceutike japoneze Mitsubishi Tanabe Pharma, pritet të aplikojë  tek autoritetet kompetente të Kanadasë për miratimin e një vaksinë kundër koronavirusit deri në fund të vitit 2021 .

Kjo mund të jetë vaksina e parë anti-Covid që është prodhuar nga duhani dhe sipas prodhuesve është më e lirë dhe më e lehtë për tu transportuar dhe ruajtur sesa vaksinat e tjera. Kompania japoneze me qendër në Osaka pret që kërkesa globale për vaksinat e koronavirusit të mbetet e lartë në të ardhmen pas shfaqjes së varianteve të reja të virusit. Kjo është arsyeja pse ai shpreson të ketë mundësinë për të depërtuar në një treg të madh që deri më tani dominohet nga Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca.

Deri më sot, asnjë vaksinë bimore nuk është miratuar për përdorim te njerëzit. Por përkrahësit e këtyre vaksinave thonë se ato janë një zgjidhje e duhur pasi gjethet e bimës rriten shpejt, gjë që përshpejton procesin e prodhimit dhe ul koston e prodhimit të vaksinave.

Falë zhvillimit të tyre më të shpejtë gjithashtu, ekziston mundësia të zhvillohen vaksina kundër varianteve të Covid  me një ritëm të shpejtë. Sipas APE-MPE, ndërsa një vaksinë tradicionale e gripit kërkon rreth tetë muaj deri në një vit për tu prodhuar, vaksina Medicago mund të prodhohet në vetëm pesë deri në tetë javë .

Gjithashtu, sipas Tanta, vaksina është e sigurt dhe,  sipas provave klinike ndërkombëtare, nuk shkakton efekte anësore serioze. Medicago planifikon ti prodhojë vaksinat në Karolinën e Veriut, SHBA, me një kapacitet prodhimi prej rreth 80 milion dozash. Një fabrikë e re në Quebec, Kanada do të jetë funksionale në 2024, duke rritur kapacitetin vjetor të prodhimit në një miliard doza.


Të fundit

Vaksina e parë kundër Covid-19 nga bima e duhanit

Medicago, një degë e kompanisë farmaceutike japoneze Mitsubishi Tanabe Pharma, pritet të aplikojë  tek autoritetet kompetente të Kanadasë për...

Trump dhe dashuria false e Berishës për konservatorët amerikanë

Nga Skënder Minxhozi Duket se Sali Berisha po përjeton një rizgjim ideologjik të djathtë, qëkurse ka dalë në Foltoret e tij në krah të...

Gruaja flinte, burri i vendos gjarprin në shtrat për ta vrarë

Një burrë nga India, që u dënua për vrasjen e gruas së tij duke bërë që një kobra ta kafshojë atë, iu është shqiptuar...

Albana Fico reagon ashpër ndaj Alfred Cakos: Përhap budallëqe për vaksinën, jo çipi, jo kjo apo ajo

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, ka reaguar e revoltuar ndaj deklaratave të konspiracionistit Alfred Cakos në lidhje me deklaratat për vaksinën....

Dëshmitë e panjohura: “Vdekja enigmatike e Mines, ishte dënuar bashkë me të motrën për ‘helmimin’ e lopëve të Baldushkut”

Publikohet historia e panjohur të ruses Taisa Batkina (Pisha), me origjinë nga Tula e Rusisë, fëmija e tretë e një familje shumë të varfër...

Lajme të tjera

Web TV